fbpx
Македонија Страница 2998

Македонија

Групата на Красниќи осудена на 58 години затвор

Кондовецот Агим Красниќи и неговите соработници, Кривичен суд ги прогласи за виновни дека подготвувале тероризам во 2005 година. Тие се осудени дека го држеа Кондово...

ДУТ рече „не“ за државен испит, Адеми најави пилот-примена на законот

„Не“ за државниот испит денеска рекоа студентите и професорите на Државниот универзитет во Тетово. На јавната дебата, на која учествуваше и министерот за образование...

Заев и Шекеринска се сретнале со Томас Јаздгерди

Зоран Заев и Радмила Шекеринска денеска се сретнале со Томас Јаздгерди, директорот во Стејт департментот за Јужна и за Централна Европа. На средбата се...

Повеќе од 100 точки на отворената владина седница в недела

Владата в недела ќе одржи отворена седница која ќе се пренесува во живо преку медиумите и на која ќе има повеќе од 100 точки, информираше...

Ставрески: Капиталот во финансиската зона ќе доаѓа од проверен извор

Во меѓународната финансиска зона во Македонија секој капитал ќе доаѓа од проверен извор. Регулативата треба да биде заокружена во првиот квартал следната година, а...

Прилеп го одбележа празникот на својот светец-заштитник

Со посна трпеза во центарот на градот, со песна и со многу благослови за свети Никола да ги чува прилепчани, градот Прилеп го прославува...

Компјутерски томограф за поликлиниката „Јане Сандански“

Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје ќе добие апарат за компјутерска томографија, со кој значително ќе се подобри дијагностиката на секундарно ниво и оваа услуга...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е одговорна за политички линч на неистомисленици

Секоја нова одлука на таканаречената Комисија за верификација на фактите е дополнителна потврда дека процесот на лустрација власта го претвори во политичка сатанизација на...

Истражувачки новинар од Холандија одржа предавање на Правен факултет

Холандскиот новинар и професор по новинарство Лук Сенгерс, денеска на Правниот факултет „Јустинијан Први“ пред студентите по новинарство одржа предавање на тема „Истражувачко новинарство...

СДСМ: Македонија нема договор со САД, чии сметки крие Груевски?

„Ова е федералниот американски закон за даночна усогласеност на нерезидентни сметки (US Foreign Account Tax Complience Act FATCA). Според тој закон, сите државјани на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ