fbpx
Македонија Страница 2997

Македонија

СДСМ Охрид: Градоначалникот се жали на неефикасност, а вработува партиски војници

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, и ВМРО-ДПМНЕ постојано се жалат дека општинската администрација е неефикасна и пренатрупана, а сепак континуирано вработуваат нови партиски војници,...

Придонеси ќе се плаќаат само на хонорари над минималецот

Ако месечните хонорари како вработен не ви ја надминуваат просечната плата од 9.590 денари, нема да морате да плаќате за дополнително социјално осигурување, појасни...

Велес вторпат ќе ја носи титулата „Град на културата“

Велес ќе биде Град на културата за 2015 година. Општината вторпат ја добива оваа титула, која Министерството за култура ја доделува 12 години. На...

Македонскиот амбасадор во Атина на средба во грчкото МНР

Новиот македонски амбасадор во Атина, Дарко Ангелов, денеска оствари средба со заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Куркулас. Првата средба на двајцата дипломати...

Шекеринска: Политичката криза во Македонија помина во државна

Традицијата се одржува. Општинската организација на СДСМ во Кавадарци, од првата година од своето функционирање, традиционално ја слави Василица и тоа е можност и да...

Пол Волерс на средба со Трајко Вељаноски

Амбасадорот на САД во заминување, Пол Волерс, денеска оствари прошталната средба со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Волерс не се сомнева дека и неговиот наследник, амбасадорот Бејли,...

Иванов се сретна со катарскиот емир

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска при дводневната посета на Катар се сретна со катарскиот емир, шеик Тамим Бин Хамад ал Тани. Иванов работната...

Министерството за одбрана ги повика граѓаните да се пријавуваат на огласот за професионални војници

Граѓаните да се пријават на објавениот оглас за професионални војници, повика Министерството за одбрана на Република Македонија. „Од Министерството уште еднаш се повикуваат сите млади луѓе...

(ФОТО) Маските запалени: Заврши Вевчанскиот карневал, традиција долга 14 века

Традиционалното Василичарско оро и ритуалното палење на маските, во Вевчани го означија крајот на уште едно издание на Вевчанскиот василичарски карневал, најстарата карневалска манифестација...

Фото–изложба за „Света Софија“ во Охрид

В сабота, 17 јануари, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе биде отворена фото-изложбата насловена „Катедралата „Света Софија“: Од Охрид до Полотск“....

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ