fbpx
Македонија Страница 2996

Македонија

Детската клиника доби апарат за дијагностика на епилептични жаришта

Одделот за неврологија при Клиниката за детски болести во Скопје доби софистициран медицински апарат за дијагностика на епилептични жаришта кај децата. Апаратот е донација од...

Груби: Неприсуството гласно говори за ставот на втората мнозинска заедница

Неприсуството на ДУИ на обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов гласно зборува за ставот на втората мнозинска заедница во Македонија кон легитимитетот на господинот Иванов, истакна Артан...

Град Скопје: Реагираме со сите можни мерки да ја спречиме загаденоста

„Проблемот со загаденоста на воздухот во Скопје е проблем кој е многу комплексен и за решавање на истиот се вклучени голем број институции, вклучувајќи...

СДСМ: Не функционира речиси целиот мониторинг-систем за проверка на загаденоста

Колку треба граѓаните да платат за да дишат чист воздух? Или до кога граѓаните ќе плаќаат и со своето здравје?, праша денеска Пеце Мирчевски, претседател...

СДСМ: Иванов докажа дека Македонија нема претседател

„Добро утро Ѓорге Иванов! По петте години криење во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска се осмели да предава за  демократија и за...

ДУИ го бојкотираше обраќањето на Иванов

Пратениците на ДУИ го бојкотираа годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов. Освен пратениците на ДУИ, во салата не беа присутни ниту пратениците на СДСМ кои...

Путин најави нов гасовод кој би минувал низ Македонија

Поставувањето нов европски гасовод, на границата меѓу Турција и Грција, зависи од Европа, изјави денеска Владимир Путин на годишната конференција со новинарите. - Во голема...

Повик за бесплатно зимување на деца од семејства со социјален ризик

Од 2013 година досега, 8.000 деца ја искористиле можноста за бесплатен одмор и рекреација. Од нив, 6.000 дечиња имаа можност да заминат на бесплатен летен...

Доделени наградите на најдобрите трговски објекти

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска им додели признание во форма на плакета на најдобрите трговски објекти во седум категории, избрани на манифестација „Месец...

Задолжителната задолжница се одлага за 1 април 2015 година

Министерството за финансии подготви измени и дополнувања на Законот за задолжница, со што оваа мерка се одлага за 1 април 2015 година. „Во согласност со Законот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ