fbpx
Македонија Страница 2975

Македонија

Најмалото бебе родено на скопските клиники е со тежина од 670 грама

Најмалото бебе на одделот за интензивна нега на Клиниката за детски болести, кое било третирано со комплетно излекување и кое има комплетно уреден психомоторен...

УХМР: Попладнево засилени врнежи, Македонија во жолта фаза

Македонија сè уште е во жолта фаза. Според УХМР и попладнево ќе има засилени врнежи, најмногу во североисточниот регион, додека послаби врнежи се очекуваат на...

Судот во Стразбур ќе решава по жалбата на Велија Рамковски

Aпликацијата на Велија Рамковски и на неговата ќерка Емел Рамковски, кои се жалеа на должината на притворот, на необразложените решенија и на нарушената пресумпција...

Поплави во Кумановско, се излеале три реки

Три реки на територијата на општина Куманово се излеале, по обилните врнежи вчера и денеска наутро и поплавиле куќи, фарми, паркиралишта и пешачки патеки,...

Пуштено спортско игралиште во Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, го пуштија во...

KOM e humb kontestin për pronën në manastirin “Shën Naum Ohridski”

Sinodi i KOM informoi se kryepeshkopi i rajonit Dibër –Kërçovë z. Timotej ka humbur kontestin gjyqësor me shtetin për pronën në manastirin “Shën Naum...

ВМРО-НП: МПЦ и провладините медиуми молчат за пораката на г.г. Кирил во Србија

ВМРО - Народна партија изразува длабоко жалење од целосниот медиумски мрак на провладините медиуми за посетата на московскиот и патријархот на цела Русија, г.г....

Детски саем во „Скопје сити мол“

Четвртиот саем за деца од четврток до недела, ќе се одржи „Скопје сити мол“. Богатата програма вклучува попусти и голем број едукативни игри, конкурси, натпревари,...

Денеска се очекува повторна пресуда за случајот „Ровер“

Денеска се очекува Судскиот совет да ја соопшти пресудата за случајот „Ровер“, во кој им се суди на вкупно десетмина обвинети, меѓу кои е...

Народниот правобранител на средба со децата-правобранители од основните училишта

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска ќе се сретне со децата-правобранители од основните училишта од Тетово, Куманово и од Гостивар. Тема на средбата ќе биде Светскиот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ