fbpx
Македонија Страница 2965

Македонија

Командант Пантери вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида

Командант Пантери: Патролираме со 250 вооружени луѓе

Ндрецај Хамди од Урошевац, наречен командант Пантер, вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида облечени во црни...

Шекеринска во работна посета на Франција

На покана на француската Социјалистичка партија, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, престојува во неколкудневна работна посета на Франција, информираат од СДСМ. Во Париз, Шекеринска ќе...

Почна акцијата за чистење во општина Бутел

Градоначалниците на Скопје и на Општина Бутел, Коце Трајановски и Петре Латиновски, и директорите на јавните претпријатија, денеска присуствуваа на акција на јавните претпријатија...

Нов оглас за самовработување млади до 29 години

Агенцијата за вработување објави нов оглас за самовработување млади до 29 години.  Сите заинтересирани ќе можат да аплицираат во наредните 10 работни дена за проектот...
Протестот започнува во 13 часот, пред Ц.К. „Иљо Антески – Смок“

Тетовчани во петок на протест поради загадениот воздух

„Не молчи, крени го гласот“ е мотото на протестот поради енормното загадување на воздухот во Тетово, закажан за овој петок (7 ноември). Организатор на протестот...

Министерството за образование ќе проверува зошто смрзнуваат учениците

Зошто одредени училишта во Струга и во Кичево немаат греење од почетокот на грејната сезона, што предизвика бојкот на наставата, ќе проврува Министерството за образование. Според...

Обезбедена нафта за струшките училишта

Учениците од струшкото училиште „Јосип Броз Тито“ од утре ќе продолжат со настава откако е обезбедена нафта за греење на училниците. Наставата беше во...
Преку фотографии и оригинални примероци ќе биде презентирана облеката кај старите кумановски семејства од почетокот на 20. век

Ревија: Модните трендови и културата на живеење од „ала франга“ до современа мода

Вечерва, со почеток во 19 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба, ќе се одржи модна ревија под наслов „Модните трендови и културата...
Студентскиот пленум не го признава СПУКМ како легитимен претставник на студентите

(ФОТОГРАФИИ) „Студентски плеунум“ постави табли на средно Водно

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ на 4 ноември 2014 година (среда) постави табли на патот кон средно Водно за потсетување на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и...

Интерпол трага по 25 Македонци

Меѓународната полиција Интерпол има распишано 25 потерници за македонски државјани, пишува весникот „Дневник“ . Најмладиот на „црната листа“ на Интерпол има 27 години, додека најстариот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ