fbpx
Македонија Страница 2931

Македонија

Ние намаливме на 50, ЕУ размислува за зони со максимални 30 километри на час

Педесет километри на час во урбани средини, како што предвидува новиот закон за сообраќај кај нас, веќе неколку години е практика во сите земји-членки...

Денот на албанската азбука, 22 ноември, неработен ден за Албанците во Македонија

Сабота, 22 ноември, Денот на албанската азбука, е неработен ден за граѓаните припадници на албанската заедница во Република Македонија, соопштија од Министерството за труд и...

Ротаријанците собраа повеќе од 40.000 евра за детското болничко одделение

Членовите на клубот „Ротари“ - Охрид, реализираа проект „Медицинска опрема за детското одделение при Општата болница во Охрид“, во вредност од 40.245 евра. Поддршката пристигнала...

Deputeti Goran Mileski kërkojë dorëheqjen e drejtorit te spitalit të Manastirit.

Nënkryetari i PLD-së dhe deputeti, Goran Mileski, kërkuan dorëheqjen e drejtorit të spitalit të Manastirit, Vasil Najdovskit. Milevski konsideron se drejtor i...

(Фото) Писмо од „Студентски пленум“ до министерот за образование

„Инбокс 7“ го објави писмото кое „Студентски пленум“, организаторот на вчерашниот масовен студентски марш, му го предаде на министерот за образование, Абдилаќим Адеми, во...

Повеќе од 81 процент од Македонците сакаат членство во НАТО

Повеќе од 81 процент од Македонците сакаат членство во НАТО, а само 19 проценти се против интеграцијата на земјата во Северноатлантската алијанса, покажа анкетата спроведена...

Недела на јавниот сектор во Македонија

За време на неделата на јавниот сектор во Македониј, што ја организираат Министерството за информатичко општество и администрација и „Микрософт - Македонија“, ќе бидат презентирани најновите...

Шеќеринска: Доказите за криминалот на власта им ги должиме на граѓаните

На синоќешната трибина во Гевгелија, заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги повика граѓаните да се придружат во битката за уривање на оваа власт и...

Конференција на земји-членки на здравствената мрежа на ЈИЕ

Во хотелот „Александар палас“ во Скопје, денеска ќе се одржи конференциjа на земји-членки на здравствената мрежа на Југоисточна Европа, на која ќе се обрати...

Денеска ќе се презентира извештајот за категоризација на македонските езера

Денеска во Скопје ќе бидат презентирани клучните наоди на Иницијалниот извештај за категоризација на Преспанско, Охридско и на Скадарско Езеро, којшто е подготвен во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ