fbpx
Македонија Страница 2929

Македонија

Во Македонија има 124 пациенти со ретки болести

124 пациенти со ретки болести има во Македонија, а најголем број од нив се деца. Во регистарот на ретки болести евиндентирани се 124 пациенти, кои...

Денеска суво време, од утре дожд

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, во јужните делови можен е слаб локален дожд. Утринската температура ќе се движи од -2 до 3 Ццелзиусови...

Кај дете од три години дијагностицирана западнонилска треска

Денеска институтот за јавно здравје од Скопје утврдило дијагноза, западнонилска треска кај тригодишен пациент од Прилеп, јави „Револуционер.мк“. - Денеска официјално добивме информација дека во...

Македонија забрани увоз на пилешко месо од Бугарија поради птичји грип

По добиеното известување од бугарските ветеринарни власти за појава на случај на птичји грип H5N1 во регионот на Бургас во понеделникот и по официјалната...

Сè уште виси исплатата на хонорарите

Сè уште виси исплатата на хонорарите поголеми 0д 9.590 денари. Од Управата за јавни приходи велат дека при секоја измена на закон или, пак, образец,...

МНР: Го плативме долгот кон ОН

Според Министерството за надворешни работи, не се точни информациите дека Македонија, поради неплатена членарина, го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Организацијата...

Груевски се сретна со наставничката која е во избор за најдобар учител во светот

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила, која влезе во...

Уште еден Албанец од Македонија загинал на боиштата во Сирија

Уште еден Албанец од Македонија е убиен на боиштата во Сирија, пишува „Утрински весник“ на својата интернет-страница, повикувајќи се на медиуми на албански јазик. Станува...

СДСМ: Актуелната власт нема основно чувство за државен интерес

„Да мислеше Владата на Никола Груевски на државните интереси на Македонија, да беше навистина толку патриотски потресенa за каквa што се претставува, да си...

Иванов: Холокаустот не смее да се заборави

По вчерашното одбележување на 70 годишнината од ослободувањето на концентрацискиот логор Аушвиц, македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, изјави дека комеморацијата е момент на потсетување на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ