fbpx
Македонија Страница 2928

Македонија

Телата на убиените во Злетово биле најдени на две одделни локации

Жртвите на тројното убиство, што утрово се случи во пробиштипското село Злетово, биле најдени на две одделни локации, велат за „Мета“ од МВР. Сè уште...

Саем за вработување во Струмица

Саем за вработување, на кој ќе бидат преставени повеќе од 40 компании, ќе се одржи денеска во Струмица. На саемот ќе се обрати директорот на...

Косово со жалба против Македонија за субвенционирање авиобилети

Жалба против Македонија пред Европската комисија покренала косовската влада поради субвенционирањето авиобилети. Според жалбата, Македонија ја нарушува конкурентноста предвидена со европските правила, а од косовската Служба за цивилна...

Денеска во Скопје ќе почне проектот „Прошетај во моите чевли“

Во рамки на кампањата „16 дена активизам во борбата против насилството врз жените и девојките“, денеска во Скопје ќе почне проектот „Прошетај во моите...

Тројно убиство во пробиштипското село Злетово

Тројно убиство се случило утрово, околу 7 часот, во пробиштипското село Злетово, објави МРТ. Од полицијата ја потврдиле информацијата за јавниот телевизиски сервис. Како што информирале...

Денеска сончево и студено

Умерено до значително облачно ќе биде времето денеска во Македонија, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла во претпладневните часови....

Изградба, работи, евра: Најчести зборови во Собранието

Изградба, работи, евра, извештајот, денарот, Владата, Европската, дополнување, комисија, страна, заштита инвестиции, милиони, граѓаните, проект, систем, предвидени, измени – се само некои од 200...

СДСМ: Дали се проневерени 40.000 евра со знаење на Илчо Захариев

Скандалот за проневерени 40.000 евра од општинската каса, наменети за организирање на манифестацијата што треба да биде промотор на гастономскиот специјалитет со којшто се...

Штипските студенти маршираат против екстерното

Со извиците „Не за екстерното“, засилени со свирчиња, маршираа студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Повеќе од стотина студенти тргнаа од плоштадот Слобода и...

Пратеник ја обвини Анкара дека ги подгрева поделбите во Македонија со нова политичка партија...

Пратеник од Партијата на националистичкото движење (ПНД) ја обвини турската влада дека ги подгрева поделбите меѓу Турците во Македонија со тоа што дозволува во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ