fbpx
Македонија Страница 2899

Македонија

МОН ќе додели 745 стипендии

Министерството за образование и наука, за учебната 2014-2015 година, доделува 745 стипендии за ученици кои учат во јавните и во приватните училишта. Стипендиите се...

Владината делегација во Лас Вегас

Премиерот Никола Груевски и владината делегација, во петокот се обратија на бизнис-форум кој се одржа во Лас Вегас, САД, каде беа претставени поволностите што ги...

Македонските амбасадори под притисок за случајот „Кежаровски“

По повикот на Меѓународната федерација на новинари, новинарските здруженија и синдикати низ светот пишуваат писма до македонските амбасадори во нивните земји. „Ако новинарите од Македонија...

СКУП: Секоја година, нови 4.500 случаи на заболени од рак

Во Македонија секоја година се појавуваат нови 4.500 случаи на карцином од различен вид, иако светските стручњаци тврдат дека оваа бројка е многу поголема,...

Хоџа: Илирида е алиби за Мијалков да ги нападне Албанците

Џезаир Шаќири – Хоџа, поранешниот командантот на ОНА, во изјава за весникот на албански јазик „Лајм“ ја критикува т.н. гарда на Илирида. Според него, ова...

Јоханес Хан в среда на средба со Поповски во Брисел

Новиот комесар на Европска Унија надлежен за соседската политика и за преговорите за проширување, Јоханес Хан, на 20 ноември ќе ги посети Белград и...

Застреланиот полицаец пуштен на домашно лекување

Полицаецот што синоќа беше застрелан во близина на трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје и притоа доби повреда на левото рамо, е пуштен на домашно лекување. Според...

Дождлива сабота

Саботата ќе почне со дожд, но со послаб интензитет. Во југоисточниот крај, во текот на раните утрински часови, се очекуваат нешто поинтензивни врнежи. Во втората...

Полицаец застрелан кај „Мавровка“

Во престрелка кај трговскиот центар „Мавровка“ доцна синоќа, еден полицаец е повреден. Според неофицијалните информации, во полицаецот стрелале две лица кои се дале во бегство. Полицаецот од Бит...

Груевски се сретна со челните луѓе на „Ворнер брос“ и на „Волт Дизни“

Претставници од филмските компании „Ворнер брос“ и „Волт Дизни“ се интересираат за бизнис-климата во Македонија. Премиерот Никола Груевски остварил контакти со Стив Папазиан, директор на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ