fbpx
Македонија Страница 2865

Македонија

Хералдичарите го поздравуваат предлогот за нов грб на Македонија

Предлогот за нов грб на Македонија, кој Владата вчера го усвои, од хералдичка гледна точка е сосема издржан, смета Јован Јоновски, претседателот на македонското...

Иванов повика сите да се вклучат во кампањата против насилство врз жени и девојчиња

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја поддржа кампањата против насилство врз жени и девојчиња „Обој го светот во портокалово за 16 дена“. Во пораката,...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....

Облачно и врнежливо време

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд, кои во претпладневните часови ќе бидат пообилни, а ќе се намалат попладне. Минималната температура ќе се спушти...

Владата усвои предлог за нов државен грб

Црвен разгневен лав во златно-жолт штит и мурална круна во форма на тврдина во горниот дел, е предлогот за нов државен грб, што попладнево...

„Студентски пленум“ доби поддршка од студенти од САД и од Србија

Асоцијацијата на студенти од Балканот на Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во САД ги подржаа ставовите на „Студентски пленум“ против најавените реформи во високото образование. Студентите од...

Анкета: Одлуки треба да носат професионалците, а не политичарите

Во демократиите донесувањето на одлуките треба да се остави на професионалците и на интелектуалците, а не само на политичарите, сметаат 87 отсто од македонските...

Наместо ликвидација, битолската Зоолошка градина доби шанса за живот

Мечката, рисот, лавот, тигарот, лисицата, ракунот, мајмуните ќе добијат реконстрирани живеалишта во битолската Зоолошка градина. Нова фарма за домашни животни, нов влез и билетарница....

Свети Климентовата награда отиде во рацете на Јордан Манасиески

Познатиот сликар кој живее и твори во Охрид, Јордан Манасиески, е годинашен добитник на Свети Климентовата награда, додека Повелбата постхумно му е доделена на...

МЦЕО: Граѓаните се плашат дека власта ги прислушува

Мнозинството граѓани во Македонија (57,7 отсто) веруваат дека власта има податоци за гласањето, 29,2 отсто не веруваат во тоа, а 13,1 отсто ниту веруваат,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ