fbpx
Македонија Страница 2758

Македонија

ОУ „Лазо Ангеловски“ го освои првото место на натпревар за противпожарна заштита

Екипата на ОУ „Лазо Ангеловски“ го освои првото место во категоријата кадети на регионалниот квиз-натпревар за противпожарна заштита, кој се одржа на 19 ноември 2014 година...

Плажите во Стење и во Сливница останаа пасишта за крави

Пет месеци поминаа откако Владата најави дека ќе ги уредува плажите во туристичките места Стење и Сливница на Преспанско Езеро, но од тоа сè...
Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата

Заев за „Мета“: Што сакате? Преговори нема и нема да има!

Нема никакви преговори помеѓу власта и опозицијата, тврди во изјава за агенцијата „Мета“, Зоран Заев, лидер на СДСМ. - Што сакате да направите? СДСМ повеќепати...

„Студентски пленум“: Ние имаме само една книшка, тоа е индексот

Уморни сме од оваа излишна реторика, која се обидува да даде партиска конотација на иницијативата и со тоа да ја делегетимира. „Студентски пленум“ ќе...

Суд во Шведска ослободи Македонец, камионџиите на протест

Незадоволни од ослободителна пресуда за Македонец кој бил фатен додека возел со фалсификувани бугарски документи во Шведска, денеска повеќе шведски камионџии почнаа протест. Според најавите, камионџиите...

Утре саем за вработување во Струмица

Во вторник караванот на саеми за вработување, во организација на Агенција за вработување на Република Македонија, продолжува во градот Струмица. На саемот ќе се претстават повеќе...

Локалната власт не се откажува од идејата за пристаниште во Студенчишко блато

Локалната власт во Охрид, и покрај отпорот на поголемиот дел од пошироката јавноста и жестоките критики на стручњаците, не се откажува од идејата за...

Премиерот Груевски во посета на Виена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе престојува во Виена, Австрија, каде ќе присуствува на повеќе настани. Премиерот Груевски ќе присуствува и...

Почина обвинет во случајот „Шпион“

Зоран Костадиновски, четвртиот обвинет во случајот „Шпион“, починал и бил погребан на гробиштата во Драчево, потврдиле судски извори за „Нова ТВ“. Костадиновски, кој беше вработен во...

Тркалезна маса: Заштита на правата на граѓаните во постапките на извршување

Во хотелот „Метропол“ во Охрид, денеска и утре, во организација на Народниот правобранител на Република Македонија, а во соработка со Амбасадата на САД во Република...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ