fbpx
Македонија Страница 2756

Македонија

Попоски на работен појадок со амбасадорите на ЕУ во Брисел

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на работен појадок со постојаните претставници - амбасадори на земјите-членки на Унијата во Брисел. На...

Конференција за напредокот и за предизвиците на високото правно образование

„Достигнувања, напредок и предизвици за високото правно образование во Југоисточна Европа“ е името на конференцијата што денеска ќе се одржи во ректоратот на Универзитет „Св....

Меѓународна награда за истражувачката сторија на Саше Димовски

Новинарот Саше Димовски освои специјална награда на Форумот за медиуми, кој се одржа од 13 до 15 ноември во Подгорица, за истражувачката сторијата „Медиумските донации...

Облачно време, со магла по котлините

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла во котлините. Минималната температура ќе изнесува 2, а максималната ќе достигне 12 Целзиусови степени. Во Скопје...

Случајот на Кежаровски, пример за политичкото влијание врз слободата на печатот

Случајот на новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, појасно од кој било друг го покажува степенот  на политичкото влијание врз слободата на печатот, стои  во...

Само докторите-специјалисти од Скопје ќе добијат поголеми плати

По кој критериум докторите-специјалисти од Клиничкиот центар во Скопје и од болницата „8 Септември“ ќе добијат зголемување на платата, а оние доктори што работат во...

Општинскиот секретар Спасески бара 5.000 евра од советникот Блажески

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, со тужба за навреда и за клевета, бара 5.000 евра од членот на Градскиот совет, Дејан Блажески, кој...
Студентите сакаат да се сретнат со Министерот за образование и наука во петок во 12 часот

Ристовски: Средба со студентите откако ќе има конкретен предлог

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, ќе оствари средба со неформалната организација „Студентски пленум“ откако ќе има конкретен предлог за надворешното оценување, објави...

Груевски, добитник на највисокото признание на Штип, „Свети Никола“

Највисокото признание на празникот на Штип, „Свети Никола“, ќе биде доделено на премиерот Никола Груевски. Ова го соопшти градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, на...

Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија. Имено, според...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ