fbpx
Македонија Страница 2742

Македонија

Семејното насилство се храни од бавноста и нереагирањето на институциите

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трикратно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е...

СДСМ: Зошто полицијата дозволи да бидат одземени три човечки животи

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите должни да ги заштитат граѓаните, целосно потфрлија....

Нимиц вчера на одделни, а денеска на заедничка средба со Наумовски и со Василакис

Одделни средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, имал синоќа во Њујорк посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Денеска,...

Работилница на УНФПА во Штип

Караванот работилници на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА), под наслов „Гласот на младите: Иднината што ја сакаме“, оваа недела продолжи во градот...

„Сахара“ не се откажува од проектите во Македонија

Иако „Сахара“ има јасен приоритет дека проектите во Македонија нема да бидат запрени, се случија работи поради кои беа одложени како резултат на административни...

ЕВН им ја исклучи струјата на СРЦ „Билјанини извори“ и на ОУ „Григор Прличев...

Учениците од двете смени на ОУ „Григор Прличев“ ја следат наставата под принудна дневна шема, само додека трае дневната светлина. Од вчера, училиштето е...

Попоски на средба со Хан во Брисел

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, во Брисел. Предвидено е Попоски да учествува...

Хојт Брајан Ји: Името може да се реши ако Нимиц помогне

Решение за спорот за името е можно со асистенцијата на посредникот Метју Нимиц, изјави заменик помошник на државниот секретар на Стејт департментот задолжен за Европа...

Се чистат коритата на Вардар и на Серава

Екипи на јавното претпријатије „Улици и патишта“ почнаа со чистење на коритата на реките Вардар и Серава, на локација на локација кај Вардариште во...

Пратениците ќе расправаат за измени на Законот за акцизи по скртена постапка

Предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за акцизите, по скратена постапка е единствената точка на дневен ред на 22. седница на Собранието...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ