fbpx
Македонија Страница 2738

Македонија

Карванот на ВМРО-ДПМНЕ почнува утре со народен собир во Битола

ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола, во 13 часот, во спортската сала „Младост“, ќе одржи народен собир, кој ќе биде почеток на караванот на големи собири...

Опозицијата поднесе 21 кривична пријава за изборни нерегуларности

Опозицискиот СДСМ денеска до надлежното обвинителство поднесе 21 кривична пријава, против повеќе од 17 сторители на, како што рече заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска,...

Прекугранична валоризација на природното и на културно наследство на Охридско

На 25 март во Корча ќе почне реализацијата на проект за зајакнување на управувањето на прекуграничните културни и природни богатства на Охридско. Настанот го најави УНЕСКО,...

Заев се сретна со Масимо Бели, амбасадорот на Италија

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со Масимо Бели, амбасадорот на Италија во Македонија. Како што соопштуваат од опозициската партија, тема на...

СДММ почна да издава герилски весник

„Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) почна проект за дознавање на „Вистината за Македонија“, за криминалите на власта, за нејзината забеганост и алчност. На терен,...

Македонците од Австралија собраа 90.000 австралиски долари за поплавените во Македонија

На донаторската акција во организација на Амбасадата на Македонија во Канбера и на Генералниот конзулат во Мелбурн за поплавените подрачја во Република Македонија, собрани се...

Христијан Јанкулоски од ХОПС избран за член на Глобалниот фонд за СТМ

Нов член на одборот на Глобалниот фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија е Христијан Јанкулоски, извршниот директор на ХОПС – Опции за здрав...

Бејли: Многу е важно да се има непристрасен и транспарентен судски систем

„Предизвиците со кои се соочува Македонија укажуваат на фактот дека е многу важно да имате непристрасен, транспарентен, независен судски систем. Тоа е нешто што...

Шекеринска: Очекуван и срамен е молкот на Иванов

„Очекуван и срамен е молкот на Ѓорге Иванов“, вели заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, на прашањето како го толкува однесувањето на претседателот на државата...

МАНУ: Надминувањето на кризата е должност и одговорност на политичарите

Македонската академија на науките и уметностите e крајно загрижена од продлабочувањето на кризата во земјава. Од Академијата сметаат дека политичката криза се заканува да...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ