fbpx
Македонија Страница 2737

Македонија

Битолчани дишат воздух презаситен со ПМ10 и со ПМ2,5-честички

Двонеделното мерење на квалитетот на воздухот во Битола покажа дека битолчани дишат воздух презаситен со ПМ10 и со ПМ2,5-честичките. Мерењето што на своја иницијатива...

ММФ го поздрави предвременото отплаќање на долгот

Меѓународниот монетарен фонд го поздрави предвременото враќање на кредитната линија за претпазливост за Македонија. - Ја поздравувам одлуката на Македонија за предвремено враќање на заостанатите...

ВМРО-ДПМНЕ: Кривичните пријави на СДСМ немаат правна аргументација

СДСМ без никаква правна аргуменација поднесе целосно неосновани тужби, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако СДСМ поднесе три кривични пријави против премиерот Никола...

„МЖ – Транспорт“ доби нови 150 товарни вагони

Со нови 150 товарни вагони, се поднови ЈП „Македонски железници“. Инвестицијата е вредна 13,2 милиони евра и таа треба да придонесе за поголема ефикасност и...

Верските училишта на ИВЗ ќе влезат во образовниот систем?

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска оствари работна средба со поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис ул улема хаџи...

Груевски: На Заев не треба да му се верува, тој се демантира самиот

Премиерот Никола Груевски денеска истакна дека на Заев не треба многу да му се верува затоа што „човекот себеси се коментира и се демантира“. -...

СДСМ денеска поднесе три кривични пријави

СДСМ денеска поднесе три кривични пријави против Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протоѓер, како и против градоначалникот на Општина Гази Баба,...

„Чекан“ удри врз двајца гостиварски полицајци

Двајца полицијаци од Гостивар се упасени во продоложение на акцијата „Чекан“, осомничени дека биле членови на криминалната група што беше разбиена во декември минатата...

Талески нема да го тужи Ставрески за нанесена душевна болка (+18)

Оставка и ревизија на работењето на битолскиот градоначалник Владимир Талески денска побара битолските опозициски СДСМ и ЛДП. Пратеникот Васко Ковачевски изјави дека вицепремиерот за финансии,...

Сите сочни изрази на Ставрески на едно место (+18)

Во аудиоснимките што вчера ги презентираше Зоран Заев, може да се чуе дека високи функционери на власта користат многу погрдни зборови и сочни пцовки...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ