fbpx
Македонија Страница 2736

Македонија

Зијадин Села избран за нов претседател на ДПА

Движењето за реформи на ДПА, го избра струшкиот градоначалник Зијадин Села за претседател на партијата, на, според нив, шестиот редовен партиски конгрес, одржан попладнево...

Секој трет викенд младите бесплатно ќе патуваат со воз

Агенцијата за млади и спорт, во соработка со „Македонски железници – Транспорт“, денеска го промовираа проектот со кој младите до 27-годишна возраст секој трет...

СДСМ: Молбите на Груевски до граѓаните се доказ за неговата безнадежност

Никола Груевски, по девет години масакр на правната држава, на економијата, на демократијата што ја претвори во режим, денеска излезе пред граѓаните да моли за...

Шекеринска за „Канал 77“: Нема ниту еден снимен разговор Груевски – Мијалков!

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, при гостување на „Канал 77“ во емисијата „Стадион“, рече дека еден од доказите кој прислушувал е што нема ниту...

Груевски во Битола: Заев ја претвори државата во реално шоу за странски сеирџии и...

Зоран Заев и СДСМ ни ја претворија државата во вулгарно реално шоу, со кое се забавуваат странски сеирџии и профитери однадвор. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Граѓаните со бакнежи и со прегратки, се обидоа да ја ослободат МРТВ

Неколку стотини граѓани денеска напладне се обидоа, заедно со генерал Стојанче Ангелов, на ненасилен начин да упаднат во МРТВ за да ја ослободат телевизијата...

Дипломатите од Иванов побарале или да посредува или да побара помош од ЕУ,...

Претставниците на Европската унија, ОБСЕ, НАТО и на САД апелирале до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов посериозно да се вклучи во решавањето на политичката криза...

Ибраимовски: Власта нема бел образ, а не Ромите

„Сакаме слобода“, „И јас сум Ром“, Доста е дискриминација“, „Правда за Ромите“, „Оставка за Јанкулоска“... Со овие извици Ромите од цела Македонија го почнаа маршот...

Почна трката на франкофонијата во Скопје

Околу 500 учесници, денеска напладне ја почнаа Трката на франкофонијата, која ја организира Францускиот институт во Скопје, во соработка со Амбасадата на Франција, во...

Се чисти отпадот во кањонот Матка

Со чистење на кањонот Матка во општина Сарај, денеска почнува пролетната кампања за собирање на отпадот од сите населени места во општината. Во рамки на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ