fbpx
Македонија Страница 2714

Македонија

Се бара статус на строго заштитена зона за Студенчишко блато

Охриѓани, особено еколозите, покажаа голем интерес за измените на Генералниот урбанистички план за градот Охрид, што го изработува проектантската куќа „Полог проект“ од Гостивар....

Нема абер од дезинфекција на поплавените подрачја во Пелагонија

И по месец и половина од големите поплави во Пелагонија, нема абер од дезинфекција и од дератизација на загрозените подрачја. По објавувањето на нови...

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ, лекарите едвај ја спасиле

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката...

Работилница за „Поттикнување на свеста во областа на кибернетичка одбрана на Балканот“

Напредно-истражувачка работилница насловена „Поттикнување на свеста во областа на кибернетичката одбрана на Балканот“ ќе се одржи од денеска до 19 март во Скопје. Работилницата е...

Црвениот крст одбележува 70-годишен јубилеј

70 години од основањето и 20 години од полноправното членство во Меѓународната федерција на друштвата на Црвениот крст и на Црвената полумесечина, денеска одбележува...

„Студентски пленум“: Таблетите не се приоритет за студентите

Сметаме дека ова е само површна реформа и дека на високото образование и на студентите им се потребни континуирано вложување и финансиска поддршка, а...

Трибините уште повеќе нè оддалечија од решението на кризата

Трибините што ги организираа СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште повеќе ги оддалечија црвените линии на партиите, по што тешко ќе се дојде до допирна точка за почеток...

Времето денеска сончево и потопло

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Кон крајот на денот во источните и југоисточните делови ќе има зголемување на облачноста...

Стојанче Ангелов и вечерва протестираше пред МРТВ

Стојанче Ангелов и неговите приврзаници вечерва повторно се собраа пред Македонската радио-телевизија, јави телевизија „24 Вести“. Тој уште еднаш побара јавниот сервис да ги објави снимките...

МЕСО: СОНК направи грешка со прекинување на штрајкот

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) смета дека раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) направило грешка прекинувајќи го штрајкот и оневозможувајќи да...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ