fbpx
Македонија Страница 2706

Македонија

Цел арсенал оружје пронајден кај 47-годишен охриѓанец

Цел арсенал оружје пронајде полицијата кај 47-годишен охриѓанец, за кој поднесе кривична пријава поради постоење основа за сомневање за недозволено изработување, држење и тргување со...

Иванов избега од новинарите во Домот на АРМ

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, избегна да ги одговори новинарските прашања на денешната средба со началникот на Генералштабот на Република Македонија, Горанчо Котески. Имено, во Домот...

Повеќе од 1.000 граѓани се пријавиле на конкурсот за професионални војници

На конкурсот за прием на професионални војници во Амијата на Македонија се пријавиле повеќе од 1.000 граѓани, информираат од Министерството за одбрана. Во следните денови Министерството...

Собранието денеска ќе расправа за повеќе закони

Собранието денеска ќе расправа за измени на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, по скратена постапка поднесени од Илија Димовски, Талат Џафери, Крсто Мукоски,...

Студентите денеска ќе решат дали ќе ги окупираат факултетите

Студентите денеска ќе го одржат седмиот пленум, на кој треба да одлучат дали ќе ги окупираат факултетите сè додека Владата не го исполни ветувањето...

Коѕиас бара Германија да нè притисне за компромисно име

Спорот за името се најде на агендата на разговорите на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, и на неговиот германски колега, Франк Волтер...

Стотици жители на Новаци бараат обештетување од поплавите

Само за еден ден, во Општина Новаци се поднесени 230 пријави за обештетување од поплавите. Од Општината велат дека жителите на повеќе села во...

Основци собраа хуманитарна помош за свои врсници од поплавените подрачја

Во ОУ „Григор Прличев“ во Охрид, во тек е хуманитарна акција за собирање помош за настраданите во поплавените подрачја во земјава. - Одзивот беше навистина...

Во Охрид се затвораат дуќани

Со секој нов ден, во охридската Стара чаршија се затвораат дуќани. Сликата е иста, само што е многу подрастична, во подалечните трговски центри. Наместо...

Денеска облачно и студено

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и студено, со сончеви периоди и со умерен, на места, со засилен северен ветер. Во Маврово и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ