fbpx
Македонија Страница 2706

Македонија

Студентите уште еднаш го повторија својот став дека не го сакаат новиот тест на факултетите

Студентски собир пред Архитектонски факултет во Скопје

Стотина студенти синоќа се собраа пред Архитектонски факултет во Скопје, на третиот Студентски пленум, на кој се разговараше за најавата од Министерството за образование да воведе...

Седници на две собраниски комисии

Седници на комисиите за еднакви можности на жените и на мажите и за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржат денеска во Собранието на...
здружението „Отворете ги прозорците“.

Примена на асистивна технологија во редовното основно и средно образование

Денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Примена на асистивната технологија во редовното основно и средно образование“, која е во организација...
Се одржува во организација на реномираниот германско - американски Институт „Аспен“ во Берлин

Попоски на конференција за Југоисточна Европа во Берлин

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, на покана од германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер, и од британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд,...
Меѓу првите донатори се најавени владимировците Благоја Ханџиски и Снежана и Љубчо Георгиевски

Отворена сметка за обнова на опожарената црква „Св. Спас“ во Владимирово

Ќе се собираат пари за обнова на опожарената црква „Св. Спас“ во Владимирово, одлучи синоќа Иницијативниот одбор. Како што информираат оттаму, сметка за донација е...
Дебатите, како што посочи лидерот на СДСМ Зоран Заев, почнуваат од Битола

Опозицијата почнува со трибини низ Македонија

Опозицијата денеска треба да ги почне трибините низ Македонија, на кои со граѓаните ќе се разговара за актуелните политички случувања. Дебатите, како што посочи лидерот на СДСМ,...
Канческа-Милевска го тужи Шилегов за неговите изјави во врска со изградбата на новиот објект на театарот во Скопје

Денеска продолжува судскиот процес Канческа-Милевска против Шилегов

Денеска со распит на странки во Основниот суд Скопје 2, треба да продолжи судењето по тужбата на министерката Елизабета Канческа-Милевска против портпаролот на СДСМ, Петре...

Признај ја вината и куртули од голема казна

Признај ја вината, спогоди се со Јавното обивнителство и на тој начин ублажи си ја санкцијата за извршеното кривично дело и времето на престој...

Променливо облачно со магла во котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со слаб до умерен југоисточен ветер и со појава на магла во котлините и во речните долини. Утринската температура...

Повеќе од 1.000 битолчани маршираа за чист воздух

„Воздухот е живот, воздухот е право“ и „Ставете ги маските“ се само дел од пораките што ги скандираа битолчани на вечерашниот протест на кој побараа здрава...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ