fbpx
Македонија Страница 2694

Македонија

За 25 отсто зголемен бројот на кривични дела при семејно насилство

Во првите девет месеци од оваа година, бројот на кривични дела сторени при семејно насилство е зголемен за 25 отсто во однос на регистрираните...

Се чистеше Паркот на франкофонијата

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општината Центар, Андреј Жерновски, и директорите на јавните градски претпријатија, денеска присуствуваа на акција за чистење...

Иџет Мемети: Се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права

Народниот правобранител, Иџет Мемети, оценува дека се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права, како и неговата комуникација со извршителите, но истакнува дека граѓаните сè...

Солунската европратеничка Каили го брани грчкото вето за Македонија

Грчката европратеничка Ева Каили  ја вжешти дискусијата за спорот за името на предавање организирано од канцеларијата на Европарламентот во Холандија, по повод годишниот самит...

Асфалтирани улици на градските гробишта „Бутел“

Екипите на Град Скопје и годинава, како и во изминатите две години, асфалтираа нови улици на градските гробишта „Бутел“, со вкупна површина од 3.200...

ОУ „Лазо Ангеловски“ го освои првото место на натпревар за противпожарна заштита

Екипата на ОУ „Лазо Ангеловски“ го освои првото место во категоријата кадети на регионалниот квиз-натпревар за противпожарна заштита, кој се одржа на 19 ноември 2014 година...

Плажите во Стење и во Сливница останаа пасишта за крави

Пет месеци поминаа откако Владата најави дека ќе ги уредува плажите во туристичките места Стење и Сливница на Преспанско Езеро, но од тоа сè...
Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата

Заев за „Мета“: Што сакате? Преговори нема и нема да има!

Нема никакви преговори помеѓу власта и опозицијата, тврди во изјава за агенцијата „Мета“, Зоран Заев, лидер на СДСМ. - Што сакате да направите? СДСМ повеќепати...

„Студентски пленум“: Ние имаме само една книшка, тоа е индексот

Уморни сме од оваа излишна реторика, која се обидува да даде партиска конотација на иницијативата и со тоа да ја делегетимира. „Студентски пленум“ ќе...

Суд во Шведска ослободи Македонец, камионџиите на протест

Незадоволни од ослободителна пресуда за Македонец кој бил фатен додека возел со фалсификувани бугарски документи во Шведска, денеска повеќе шведски камионџии почнаа протест. Според најавите, камионџиите...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ