fbpx
Македонија Страница 2694

Македонија

ДПА и ДУИ го блокираа законот за лична карта

На усвојувањето на измените на законите за лична карта и за живеалиште и престојувалиште, денеска се спротиставија ДУИ и ДПА. - Нема да ги гласаме...

ДИК не била надлежна за претставката на СДСМ за изборните нерегуларности

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да расправа за претставката за изборните нерегуралности што ја доби од опозицискиот СДСМ. Како што вели Никола Рилковски, претседател...

Апелација ја укина пресудата за Дејан Ставриќ и го врати предметот на повторно судење

Апелацискиот суд Скопје ја укинал првостепената пресуда за очниот хирург Дејан Ставриќ, кој беше осуден на казна затвор од една година оти, наводно, земал...

Стружани со поддршка за оспорување на уставноста на законите за хонорарци

Центарот на заедницата при локалната самоуправа во Струга се приклучи кон акцијата на Платформата за граѓанска политика „Ајде“ за оспорување на уставноста на пакетот...

Туберкулозата сè уште е болест на младите

Во 2014 година се откриени 285 нови случаи на заболени од туберкулоза, со стапка од 13,8 лица на 100.000 население, што е за 38 случаи...

Средношколците од Битола за Владата ја рецитираа „Т’га за југ“

„Орелски крилја как да си метнех и во други држави да си полетнех, во поквалитетно образование да си долетнех“. Вака средношколците од Битола ја...

Обвинителството цела година прибирало докази за аферата „Актор“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција прибира докази за случајот „Актор“, кој во март минатата година, на прес-конференција, го обелодени опозицискиот СДСМ,...

Осумте чекори на Груевски до плацот на Водно

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашната прес-конференција објави нови прислушувани разговори, со кои, како што рече, се открива вистинското лице на премиерот Никола...

Се урна авион на „Џерманвингс“, засега не се знае бројот на патници

„Ербас А320“ на компанијата „Џерманвингс“ се урна на француските Алпи. Нема преживеани. Засега не се знае колку лица биле во авионот, јавува „Раша тудеј“. Според...

Скопскиот аеродром меѓу десетте најдобри во Источна Европа

На Глобалниот собир во Париз, традиционално организиран од реномираната британска организација „Скајтракс“, беа прогласени најдобрите аеродроми на светско ниво. Во Источна Европа, аеродромот „Александар...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ