fbpx
Македонија Страница 2693

Македонија

СДСМ: Трајановски да изгради водовод наместо плоштад на ВМРО-ДПМНЕ

Наместо уредување на околината на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, еден милион и 377 илјади евра да се пренаменат за изградба на водовод во општината...

Шилегов: Не се враќаме во Собранието, сè друго е манипулација

Не се враќаме во Собранието, а сето друго е дрска манипулација, одговори Петре Шилегов на новинарско прашање за тврдењето на телевизија „Алфа“ дека пратениците...

СДСМ: Груевски и Ставрески да ја платат штетата од наводниот индиски инвеститор

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, скриени зад соопштение, синиќа се охрабрија и признаа дека инвеститорот и милијаредерот Субрата Рој бил наводен, истакна Петре Шилегов, портпарол на...

Милошоски: Заслужуваме да бидеме рамноправна членка на НАТО

Во бесмислената војна, пред 100 години, загинаа многу млади војници, но најголемата жртва на ова поднебје беше Македонија, истакна потпретседателот на Собранието на Република...

Норвешките невладини организации бараат Груевски да ги осуди нападите на ЛБГТ-заедницата

Норвешкиот хелсиншки комитет (НХЦ), норвешката ЛГБТ-организација (ЛЛХ) и „Амнести интенејшнел - Норвешка“, испратија писмо до премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Одбележување на 71-годишнината од формирањето на Првата македонско-косовска ударна бригада

Со пригодна свеченост, борците од НОВ од Охрид и од Дебрца денеска ќе ја одбележат 71-годишнината од формирањето на Првата македонско-косовска ударна бригада во...

Бесплатни проекти за изградба на семејни куќи во општина Илинден

За да им помогне на граѓаните во делот на локалниот економски развој, Општина Илинден продолжува со примена на иновативен пристап во јавниот сектор во реализирањето...

СДСМ во посета на борците од НОБ

Делегација предводена од претседателката на Градската организација на СДСМ, Софија Куновска, ја посети скопската организација на Сојузот на борци. - Негирањето на улогата на НОБ е...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу АМС и МЦКР

Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР) денеска потпишаа Меморандум за соработка. Документот го потпишаа директорот на Агенцијата за...

Споменик на Кемал Ататурк во Центар Жупа

Основачот на современа Турција, Мустафа Кемал Ататурк, доби споменик во општина Центар Жупа. На откривањето на споменикот присуствуваа и претставници на турската општина Муратли, област Теркидак,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ