fbpx
Македонија Страница 2687

Македонија

Внимателно по скопската обиколница, се излеа вода на коловозот

Внимателно управување со возилата и брзина на движење до 30 километри на час, на патниот правец А2 Хиподром – Сарај (Обиколница на Скопје), на седми километар...

Владата ќе ја одложи примената на измените на Законот за високо образование

За една година ќе се одложи примената на последните измени на Законот за високо образование, меѓу кои спроведувањето на државниот испит, соопштуваат од Владата. „На...

За Бугарија преку Берово

Цел рид се свлече и затрупа дел од магистралниот пат што води кон границата со Бугарија преку Македонска Каменица кон Делчево. Поголеми карпи и...

Прва жртва на поплавите: Вода однесе седумгодишно дете

Седумгодишно момче од селото Никуштак, денеска се удавило откако го повлекла надојдената вода. Неофицијално, трагедијата се случила околу 13 часот, кога детето со своето братче...

САД: Властa да ја објасни изјавата на Обвинителството за „Пуч“

Амбасадата на САД со загриженост ја проследи изјавата од 3 февруари на канцеларијата на Јавното обвинителство дека „објавувањето материјали кои може да станат предмет...

Шекеринска: Меѓународната заедница станува сè погласна во осудата на власта

„Меѓународната заедница станува сè погласна во осудата на власта, која со притисок, закани и со монтирани случаи сака да се спаси од објавувањето докази...

Владата во Собранието ќе побара повлекување на Законот за високо образование

Добивме ветување од премиерот Никола Груевски дека на првата наредна седница на Собранието, ќе се стопираат донесените измени на Законот за високо образование, вели...

Зошто попушта Груевски: Се вразуми или се исплаши?

Нешто невообичаено се случува на Илиденска број 2. Каде замина „непопустливиот“ Груевски?  За само неколку дена, Владата повлече потези кои ги нема направено во деветгодишното...

Владата попушти, се одложува државниот испит, студентите се мислат

За една година ќе се одложи државниот испит за студентите, а за две години се одложуваат и останатите законски измени и дополнувања на Законот...

Едвард Кукан до ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги основните демократски начела

Членот на групата на Европската народна партија(ЕНП) во Европскиот парламент, Едвард Кукан, денеска преку соопштение изрази загриженост за политичката криза во Македонија, по случајот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ