fbpx
Македонија Страница 2662

Македонија

Целта на проектот е да се промовира Спортски Бон -Тон како модел на интегрирање на децата од школска возраст во системот на спортување, дружење, играње

Промоција на книгата „Спортски бон-тон“

Денеска ќе биде промовирана сликовницата „Спортски бон-тон“. Настанот ќе се одржи во Народната канцеларија на претседателот на Република Македонија во Скопје . Со промоцијата ќе...

Скопје се задушува: За пет дена пар-непар и бесплатен јавен превоз?

Загадувањето во Скопје измерено во 10 часот утринава изнесува 311,20 микрограми на еден кубен метар, што е речиси седумпати над дозвелените 50 микрограми. Високо ниво...

Охрид: Десетина милиони денари – стимул на локалниот економски развој

Општина Охрид, за наредната година, ќе издвои десетина милиони денари за стимулирање на локалниот економски развој. Во согласност со нацрт-програмата за развој за 2015 година,...

Болницата „Свети Еразмо“ од Охрид, во чекор со светската технологија

Министерството за здравство ја привршува постапката за набавка на современ апарат за компјутерска томографија што ќе биде инсталиран во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија...

Груевски: Гумените куршуми се европска практика

Македонската полиција ќе употребува гумени куршуми против насилни демонстранти по теркот на европските колеги. Премиерот Никола Груевски уверува дека измените, кои на полицијата и...

Собраниска седница за пратенички прашања

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 27. седница. На собраниската седница ќе бидат поставувани пратенички прашања.

Католиците денеска го слават Божик

Католиците насекаде во светот денеска го одбележуваат Раѓањето Христово-Божик, а традиционално во Македонија, централната прослава по повод празникот се одржа вчеравечер, во Католичката црква „Пресвето Срце...

„Полицијата и јавноста“ – книга на полицискиот портпарол Стефан Димоски

В сабота напладне, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, пред јавноста ќе биде претставена книгата „Полицијата и јавноста“ на м-р Стефан Димоски,...

Сончево време со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, проследено со слаб ветер од северозападен и од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до минус...

Груевски: Тие што учат нема да имаат проблем со државниот испит

Кога Абдилаќим Адеми и Спиро Ристоски биле во Битола, Тетово, Штип и на Штуловиот универзитет, направиле неколку јавни расправи, добиле добри информации што ги вградиле...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ