fbpx
Македонија Страница 2640

Македонија

Бурен образовен викенд, со можности за повремени валканици

Предложените измени во законите за високо образование, викендов предизвикаа вистинско невреме, какво во јануари - кој обично е „мртов“ месец - во македонското образование...

Комуналците го „засолија” Охридско Езеро

Вработените и механизацијата од „Охридски комуналец“, дури изминатиот викенд, по една недела, откако ги оставија охриѓани и бројните гостите да се снаоѓаат како знаат...

Сообраќајот се одвива во зимски услови

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива во зимски услови, наместа со остатоци од снег на коловозите. Поради ниска температура, можна е...

Студено време со услови за слаб снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со услови за слаб снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од...

„Професорски пленум“ објави десет најлоши чекори на Владата за образованието

„Професорски пленум“ денеска на својата фејсбук-страница објави табела насловена „Десет најлоши чекори на Владата на Груевски кои го урнисаа квалитетот на високото образование во...

ЕВН: Најпроблематичните села во охридско-струшкиот регион добија струја

Во охридскиот и во струшкиот регион и најпроблематичните населени места добија електрична енергија, соопштија од ЕВН. „Во текот на ноќта, во саботата, и во раните...

МОН прави проверка на приватните и на јавните универзитети

Контрола врз високообразовните институции во земјата, во прв ред на приватните, извршила комисија од Министерството за образование, а наскоро министерот Абдилаќим Адеми, по средбата...

Снег во Маврово, дозволено движење преку Стража

Oд 13 часот денеска, на патниот правец Крак – Стража е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила. Слаби врнежи од снег има...

Премрзната жена најдена во струшко Заграчани

65-годишна жена е пронајдена премрзната во струшко Заграчани. Таа три дена останала без огрев ,струја и без храна, а била пронајдена од своите сожители. Како...

Стојковски: Професори од „Професорски пленум“ прифатија средба со Адеми

Ректорот Велимир Стојковски експресно одговори на писмото од „Професорски пленум“. Тој тврди дека е на страна на факултетите и на професорите, но за јавна дебата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ