fbpx
Македонија Страница 2628

Македонија

Почина поранешниот министер за здравство Милошевски

Поранешниот министер за здравство во коалициската Влада во 2001 година, професор Петар Милошевски, почина вчеравечер на 66-годишна возраст. Милошевски беше универзитетски професор и долгогодишен директор на...

Скопје се задушува во загаден воздух

Големо загадување на воздухот и високо ниво на канцерогените ПМ10-честички во 13 часот е забележано на сите мерни станици во Скопје, каде количеството на...

Македонија ќе одржи марш во чест на жртвите од „Шарли ебдо“

Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници денеска организира марш во чест на жртвите на терористичките напади во Париз, што почнаа со масакрот на...

Сончево со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Доцна попладне е можна појава на локален дожд, кој во текот на ноќта ќе премине во...

„Професорски пленум“ со писмо бара средба со претседателот Иванов

Претставници на „Професорски пленум“ денеска испратија писмо до претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во кое се бара средба на која претставници на професорскиот...

„Њујорк тајмс“ ја вброи Македонија во најдобрите дестинации за 2015 година

Престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ ја стави Македонија во првите 10 од вкупно 52 дестинации кои треба да се посетат во текот на 2015...

Сите мерни станици покажуваат многу високо ниво на загаденост

Во 18 часот, сите мерни единици низ Македонија покажуваа многу високо ниво на загаденост на воздухот. Во Скопје количеството на ПМ10-честички изнесува 257 микрограми...

СДСМ: Носењето на законските измени среде ноќ е доказ за неискрените намери на власта

Воведувањето т.н. државен испит и спорните измени на Законот за високо образование, без да се земат предвид ставовите на студентите, академската заедница и на...

Професорите ќе штрајкуваат по зимскиот распуст

Синдикатот за образование, наука и култура соопшти дека по завршувањето на зимскиот распуст, 30.000 професори од Македонија ќе почнат штрајк. Како што јавува телевизијата...

Ѓорѓиев: Одлуката за Вранишковски е на судот, а не на Владата

Судската, а не извршната власт ја има донесено одлуката за условен отпуст на Јован Вранишковски, соопшти портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев. - Како Влада, ќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ