fbpx

Две нови автопатски делници во Охрид и во Струга

Со вкупно 86 милиони евра, средства од Европската банка за обнова и развој, одобрени како поддршка на јавните инвестиции во инфраструктурни објекти во Република...

В недела, изложба на шарпланинци во Аеродром

В недела, 16 ноември 2014 година, во паркот Аеродром, со почеток во 10 часот, ќе се одржи изложба на единствената македонска раса на куче, шарпланинец. Станува збор...

Денеска е ден на жалост во Кавадарци

Градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов, донесе одлука денешниот ден да биде прогласен за ден на жалост во градот, поради трикратното убиство што се случи во...

Децата од градинката „Срничка“ градеа град од коцки

Дечињата од градинката „Срничка“, по повод 13 Ноември - Денот на ослободувањето на градот Скопје, беа во посета на Детскиот културен центар – Карпош,...

МВР приведе учесници од организацијата на „Скопски фестивал“

Повеќе учесници во организацијата на „Скопски фестивал 2014 година“ се повикани на информативен разговор под сомневање дека направиле измама со телефонското гласање, потврди портпаролот...

Жерновски: Опозицијата е сплотена како никогаш досега

Никакви притисоци нема да нè поколебаат, подготвени сме да одиме до крај. Финалната цел е Груевски да си замине за доброто на Македонија, порача на...

Нема напредок во преговорите за името

Амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок кон решение на спорот за името во разговорите што се водеа со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос...

Времето денеска, облачно со дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се...

Поповски – Хан: ЕУ ќе преземе поактивна улога околу името

Новoименуваниот комесар за претпристапни преговори на Европска Унија (ЕУ), Јоханес Хан, најави дека лично ќе се погрижи околу проблемот за името што го имаат...

Отровни производи завршувале на македонските трпези

Вкупно 42 прехранбени производи со потекло од Македонија, полни со пестициди, канцерогени материи и со опасни бактерии, биле откриени во земјите на ЕУ во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ