fbpx
Македонија Страница 2605

Македонија

Со палење свеќи, одбележана втората годишнина од „црниот понеделник“

Околу дваесетина поранешни пратеници на опозициската партија СДСМ, заедно со група граѓани, попладнево запалија свеќи пред Собранието. Како што ни објаснија, со палењето свеќи сaкаат симболично...

Се сретнаа лидерите на коалицијата „За подобра Македонија“

Денеска во „Порта Македонија“, премиерот Никола Груевски ги собра на маса лидерите на помалите партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Тема на разговор биле...

Професори бараат да присуствуваат на расправата за законот за образование

Група професори испратиле барање до Собраниската комисија за образование, наука и спорт и до претседателот на Собранието, во кое бараат дозвола претставници од академската...

Заев и Шекеринска се сретнаа со Соња Локар

Зоран Заев, Радмила Шекеринска и претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова, денеска се сретнаа со Соња Локар, извршна директорка на мрежата...

Во Скопје шестпати позагадено од дозволеното

Загадувањето во Скопје измерено во 16 часот изнесуваше  280,71 микрограми на еден кубен метар, што е за речиси шестпати повеќе од дозвелените 50 микрограми. Моментално, според податоците од...

Дванаесет ловишта ќе се даваат под концесија

За да се обезбеди одгледување, заштита и користење на дивечот во ловните региони, но и заради давање сериозни можности за остварување бизнис за стопанските субјекти...

Новинарскиот синдикат го поддржува студентскиот протест

Самостојниот синдикат на новинари на Македонија целосно го поддржува студентскиот протест најавен за петок, насочен против државниот испит во високото образование, кој власта се...

Ставрески: Законот за плаќање придонеси е правичен

Министерот за финансии, Зоран Ставрески, уште еднаш го потврди ставот на Владата дека законот за плаќање придонеси за хонорарите ќе стапи на сила од...

Коце Трајановски ги посети децата од СОС Детско село

Коце Трајановски, градонаачалникот на Скопје, денеска ги посети децата од СОС Детско село и им подели новогодишни пакетчиња. Градоначалникот им посака на децата добро...

Охрид почна со новогодишни прослави

Македонската туристичка метропола, Охрид, од вчеравечер почна со еднонеделната предновогодишна програма, во организација на локалната самоуправа. Први настапија учесниците од детскиот фестивал „Распеано рибарче“, додека...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ