fbpx
Македонија Страница 2584

Македонија

ЗНМ: Груевски, Јанкулоска и Мијалков да поднесат оставки

„Бараме премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на Управата за безбедност  и контраразузнавање, Сашо Мијалков, да си поднесат оставки. Без...

Беличанец-Алексиќ направи увид на градежни работи во Кисела Вода

Течат градежните активности за изградба на атмосферска канализација на улицата Боро Камчевски во населбата Бирарија. Градоначалничката на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ, денеска изврши увид...
(принтскрин)

Отворен конкурсот за студентската програма „Фулбрајт“

Министерството за образование и наука информира дека е отворен конкурсот за студентската програма „Фулбрајт“, наменета за визитинг студенти-истражувачи и за магистерски студии во САД...

Овоштарите од Преспа пак извисија со обештетувањето од Владата

И по осум месеци од невремето во Преспа, кога силен град уништи половина од овошните насади, преспанските овоштари немаат земено ниту денар од државата...

Посета на делегација на ПЕС во Македонија

Делегација на Партијата на европски социјалисти вчера ја посети Македонија. Делегацијата ја предводи Сергеј Станишев, претседателот на ПЕС. Како што информираат од СДСМ, на...

Промоција на аудиоплеер за лица со посебни потреби

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска ќе презентира аудиоплеер за лица со посебни потреби, победничкото решение на конкурсот „КулТИП“. Aудиоплеерот е...

Сончево со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура се движи од минус 4...

Аврамопулос: Со регионална соработка да се заштити безвизниот режим

Еврокомесарот за внатрешни прашања и имиграција, Димитрис Аврамопулос, бара поголема соработка од државите од Западен Балкан за да се избегнат проблеми со злоупотреба на...

„Нова“: Наодот на Тамара е изваден од контекст

Извадени се од контекст деталите од извештајот од обдукцијата на Тамара Димовска, тврдат за „Нова“ од Институтот за судска медицина. Експертите велат дека тие ја навеле...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува да креира нестабилност во Македонија

Прес-конференцијата на Зоран Заев е само продолжување на сценариото за креирање нестабилност во Македонија, за манипулирање со јавноста и за насилно преземање на власта,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ