fbpx
Македонија Страница 2584

Македонија

„Професорски пленум“ ги образложи причините зошто нема да учествува на дебатата

Професорскиот пленум денеска преку соопштение го извести ректорот Велимир Стојковски за причините за неучество на дебатата што министерот за образование, Абдилаќим Адеми, ја организира...

Нов хотел во центарот на Охрид

Македонскиот туристички центар Охрид, на почетокот на 2015 година доби нов сместувачки капацитет на атрактивна крајезерска локација во центарот на градот. Станува збор за...

Битолчани на студот трошат вода како среде лето

Поларната температура ја зголеми потрошувачката на вода во Битола како среде лето. Од Нова година до денеска, во просек се трошат по 600 литри вода...

Руската црква нуди посредништво во спорот меѓу МПЦ и СПЦ

Вториот човек на Руската православна црква, митрополитот Иларион Алфеев, изјавил дека Москва сака да посредува помеѓу Белград и Скопје околу црковниот спор, јавуваат српските...

МОН го прифати предлогот на Студентски парламент

Министерството за образование соопшти дека го прифаќа предлогот од Студентски парламент, со кој се остава можност студентите да полагаат една третина од предметите во третата студиска...

„Професорски пленум“ нема да присуствува на дебатата во „Александар палас“

Претставниците на „Професорски пленум“ нема да учествуваат на дебатата што Министерството за образование ја организира денеска во хотелот „Александар палас“. Тие на својот фејсбук-профил објавија...

Град Скопје синоќа фрли 85 тони сол

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ, на критичните места и на булеварите каде што ималo потреба, фрлиле 85 тони...

СДСМ: Директорите и раководителите да се поставуваат по стручна, а не по роднинска и...

Општинската организација на СДСМ од Охрид побара од градоначалникот Никола Бакрачески, директорите и раководителите да ги поставува по стручна и по професионална, а не...

Бурен образовен викенд, со можности за повремени валканици

Предложените измени во законите за високо образование, викендов предизвикаа вистинско невреме, какво во јануари - кој обично е „мртов“ месец - во македонското образование...

Комуналците го „засолија” Охридско Езеро

Вработените и механизацијата од „Охридски комуналец“, дури изминатиот викенд, по една недела, откако ги оставија охриѓани и бројните гостите да се снаоѓаат како знаат...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ