fbpx
Македонија Страница 2583

Македонија

Лекарите ја бранат Парнаџиева, за оставката ќе пресече Владата

Здружението на приватни лекари на Македонија не се согласува со одлуката на Маја Парнаџиева-Змејкова,  директорката на Фондот за здравствено осигурување, која денеска поднесе оставка....

Дали Парнаџиева и Мехази ќе повлечат други оставки?

Директорите на ФЗО, Маја Парнаџиева-Змејкова и Џемили Мехази, денеска си поднесоа оставка од функциите, едниот пред, а другиот по протестот за Тамара. И двајцата се...

Средба на министерот Јолевски со амбасадорот на САД, Бејли

„Македонија и САД се две пријателски земји со исклучително развиена соработка на полето на одбраната. Оваа соработка претставува несомнена добивка за развојот на двете земји,...

Повеќе од 470 социјално ранливи лица ќе се вработуваат со помош од државата

Четиристотини седумдесет и шест лица од социјално ранливите категории, кои потешко наоѓаат работа, ќе можат да се вработуваат во текот на годинава со субвенции...

Исплатени 31,7 милиони денари субвенции на 17.630 земјоделци

Државата денеска исплати 31,7 милиони денари субвенции за добиточна храна, индустриски и за житни култури. Министерството за финансии соопшти дека средствата се префрлени на...

„Гентерм“ ќе инвестира 20 милиони евра и ќе вработи 2.000 лица

Околу 2.000 нови вработувања најавува американската компанија „Гентерм“, која денеска ги потпиша договорите за реализирање на планираната инвестиција во економската зона Прилеп, вредна 20...

МОН попушти пред студентите: Ќе има нов закон без државен испит

Нов закон за високо образование, без државен испит, договорија „Студентски пленум“ со преставници од Министерството за образование и од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ на...

СДСМ: Административците одработуваат на социјалните мрежи по наредба на ВРМО-ДПМНЕ

По објавените снимки за прислушувањето, местењето судии и за изживувањето во монтирани процеси, општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ тргнаа во бескрупулозна битка за освојување на...

Мајката на Тамара: Сите ќе ве стигне божјата правда

Со солзи во очите и со црвени картони во рацете, родителите на малата Тамара Димовска денеска ја предводеа колоната од неколку стотици граѓани кои...

Оставка си поднесе и економскиот директор на ФЗОМ

Оставка денеска си подел и и другиот директор на ФЗОМ, Џемали Мехази, објави телевизијата „Алсат М“. Мехази образложи дека оставката ја дава како чин на морална...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ