fbpx
Македонија Страница 2582

Македонија

Исплатени субвенции за градинарски култури

Денеска се исплатени 130.000.000 денари субвенции како финансиска поддршка за површини со градинарски култури. Ова помош ја добија 8.595 земјоделци. Владата на земјоделците им исплаќа...

Училиштето „11 Октомври“ со хуманитарна помош за поплавените

Во скопското основно училиште „11 Октомври“ во тек е хуманитарна акција за собирање помош за настраданите од поплавените подрачја од неодамнешните поплави во Македонија....

Македонија и Црна Гора со заедничка амбасада во Париз

На средбата помеѓу министерот за надворешни работи и за европски интеграции на Црна Гора, Игор Лукшиќ, и министерот за надворешни работи на Република Македонија,...

Утре протестен марш за Тамара

Утре, точно напладне, пред Фондот за здравствено осигурување ќе почне голем протестен марш насловен „Црвен картон за министерот за здравство, Никола Тодоров“. Крајна цел на...

Дузина наставници ноќеска спиеја со студентите на Техничкиот факултет во Битола

Не за екстерното оценување, не за студирање со ограничување. Ова се само дел од дискусиите на кои синоќа до доцна во ноќта дискутирале студентите и...

Северна Кореја им забрани на странците да учествуваат на маратон

Северна Кореја забрани учество на странци на меѓународниот маратон кој во април традиционално се одржува во Пјонгјанг, поради стравот од ширење на вирусот ебола,...

Македонско друштво „Илинден” од Тирана одбележа шест години плодна активност

Mакедонско друштво „Илинден“ од Тирана, по повод шестгодишнината од основањето, на заслужни активисти им додели благодарници „Илинден“. Признанијата им се доделени на Џевит Дрини...

Црногорскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Црногорскиот министер за надорешни работи и за евроинтеграции, Игор Лукшиќ, денеска е во официјална посета на Македонија. Тој ќе се сретне со својот македонски...

Денеска почнуваат велигденските пости

Денеска почнуваат велигденските пости, а денот по Прочка е чист понеделник. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да...

Отворена недела на граѓаните со Агенцијата за катастар на недвижности

Агенцијата за катастар на недвижности ги информира граѓаните дека од денеска до 27 февруари (петок), во Центарот за катастар на недвижности – Скопје, ќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ