Се чистат коритата на Вардар и на Серава

Екипи на јавното претпријатије „Улици и патишта“ почнаа со чистење на коритата на реките Вардар и Серава, на локација на локација кај Вардариште во...

Пратениците ќе расправаат за измени на Законот за акцизи по скртена постапка

Предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за акцизите, по скратена постапка е единствената точка на дневен ред на 22. седница на Собранието...

Украинска компанија ќе гради живинарска фарма во Македонија

Изградба на живинарска фарма најави украинската компанија „Семинога“ на средбата на Здружението на трговија и Здружението на земјоделство и прехранбена индустрија при Стопанската комора на...

Американски експерти за аутизам во посета на Македонија

Тим од експерти за аутизам од САД, минатата недела спроведе обука на македонски доктори. Во тимот има четири доктори и професори од Центарот за истражување и третман...

Денеска облачно со повремен дожд

Во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе...

Битолчани ќе ангажираат приватна лабораторија да го мери загадувањето

Граѓанското здружение „За нас се работи“, по големиот протестен марш во Битола и по игнорирањето од локалната власт за нивната иницијатива „Битола сака чист...

Научниците бараат повеќе пари за науката

На светскиот ден на науката, научните работници од земјава укажаа дека е потребна посебна институционална организација која би била исклучително поврзана со науката. И покрај Националната...

Никола Попоски во дводневна работна посета на Брисел

Земјите-членки на Европска Унија да преземат одговорност за почетокот на преговорите за членство на Македонија во Унијата, бидејќи земјата веќе шест години добива препорака,...

ЛДП на средба со либерал-демократските партии од ЈЕ

На лидерската средбата на либералните и либерално-демократските партии на Југоисточна Европа (ЛИБСЕЕН), одржана во Загреб од 7 до 9 ноември, на која учествувала и Либерално-демократската...

ВМРО-ДПМНЕ: Прес-конференциите на Шилегов се сеење магла

Во случајот со „Сахара груп“ нема штета за државата, истакнува ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - СДСМ е партијата...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН