fbpx
Македонија Страница 2581

Македонија

МЕСО: Штрајкот е прекинат без да се исполни ниту едно барање

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) целосно го осудува прекинот на штрајкот на СОНК и изразува револтираност бидејќи таа одлука е донесена во пресрет на...

Хуманитарна акција во ООУ „Александар Македонски“ за настраданите од поплавите

Во ООУ „Александар Македонски“, денеска и утре, ќе се организира хуманитарна акција за собирање чиста вода и средства за хигиена, наменети за населението во...

Богданци: Тројца загинати во експлозија во фабрика за плински боци

Три лица загинале во експлозија во фабриката за полнење мали плински боци „Балкан гас“ од Богданци, ни потврди сопственикот Игор Демирџеив. Еден работник со изгореници е...

Градот Скопје го продолжи јавниот повик за финансирање здруженија и фондации

Градот Скопје донесе одлука јавниот повик за финансирање програмски активности на здруженија и на фондации, да го продолжи до 27 февруари 2015 година. Дополнително, сите здруженија на...

Градоначалникот на Новаци од премореност паднал во јама

Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски, ноќеска паднал во јама, која била направена поради копањето на насипите на Црна Река. Работници кажуваат дека Котевски веќе три...

Вработени од РЕК, преку монтажен мост, пеш заминаа на работа

Невообичано беше патувањето денеска на вработените од првата смена во РЕК Битола откако е пресечан патот кој од градот води до комбинатот. Едни автобуси на...

Скопје и Тетово повторно се задушуваат

Загаденоста на воздухот во Скопје и во Тетово утринава е на многу високо ниво. Во Скопје, концентрацијата на канцерогените ПМ10-честички, измерена во 10 часот,...

За поплавените, помош собираат и Македонците во Албанија

Под мотото: „Биди хуман, секому може да му се случи“, во хуманитарната акција за собирање помош за жителите од поплавените подрачја во Република Македонија,...

Јолевски и Бесими на молитвен појадок во Вашингтон

Македонски претставници, предводени од министерот за одбрана, Зоран Јолевски, и од вицепремиерот Фатмир Бесими, ќе учествуваат на традиционалниот молитвен појадок во Вашингтон, заедно со...

Помош за поплавените понудија и организациите на Црвен крст од Ужице и од Крагујевац,...

Црвен крст од Охрид успешно ја координира акцијата за собирање помош за населнеито од поплавените подрачја во земјата. Оттаму ги повикаа сите заинтересирани донатори,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ