fbpx

Осумгодишно дете инјектира хероин, а тригодишник „дува“ лепило

Осумгодишно дете инјектира хероин, а тригодишник вдишува лепило. Ова се најмладите корисници на дроги во Македонија за кои знае Здружението ХОПС-Опции за здрав живот-Скопје. Од Здружението...

Македонија со добри перформанси во превенцијата и во борбата против трговијата со луѓе

Република Македонија, во последните години, е препознаена како земја со најдобри перформанси во регионот во однос на превенцијата и на борбата против трговијата со...

Македонска државјанка уапсена во Кукуш

Грчката полиција уапси 29-годишна Македонка, против која трага македонски Интерпол. За уапсената постоела црвена потерница од Интерпол за соучество во посредување при сексуални услуги. Според информациите...

Спасов: Законот за хонорарци нема да се одложи, придонеси ќе плаќаат и функцинерите

Законот за договорите за дело и за авторските договори нема да се одложува и ќе почне да се применува како што беше предвидено, на...

Спасов: Од наредната година почнува проектот „Бесплатен туристички викенд за корисниците на пензија“

Освен зголемување на пензиите, спроведување проекти како бесплатната бањско-климатска рекреација, реконструкција на пензионерските домови, бесплатен јавен превоз во Скопје, од наредната година пензионерите ќе...

„Студентски пленум“: Можни се нови протести, но и бојкот на наставата

Не се исклучува можноста од нови протести, но и бојкот на наставата ако Владата продолжи со истиот став за воведување државен испит на факултетите,...

На ревизија или на преглед, ама Рамковниот ќе биде на тапет

Во заклучоците кои министрите за надворешни работи на ЕУ, на редовниот декемвриски самит, треба да ги усвојат деновиве во Брисел, се бележи влошување на...

Повластено користење автобус за лица со посебни потреби

Советот на Град Скопје, на предлог на Градоначалникот на Град Скопје, на седницата одржана на 02 декември 2014 година, изгласа програма со која се определуваат видовите...

Саем за вработување во Куманово

Саем за вработување во Куманови ќе се оддржи в среда, 17 декември, со почеток во 10 часот и ќе биде отворен за посетители сè до 15 часот. Место...

Груевски со владина делегација на бизнис-форум во Ријад

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера заедно со владината делегација, во чиј состав се и потпретседателот на Владата на Република Македонија, Зоран...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ