Градоначалникот на Струга, Зијадин Села нема ништо против да се реконструира градскиот плоштад

Стружани бараат реконструкција на плоштадот и на Споменикот на револуцијата

Стружани бараат санирање на Градски плоштад и на Споменикот на револуцијата, на кејот на реката Црн Дрим. Спомен-обележјето е изградено пред повеќе децении, во...
И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат

Предложените законски измени ги раскараа нотарите и адвокатите

Додека трае подготовката на измените на Законот за нотаријат, нотарите и адвокатите се поделија околу предлогот да се воведе законска обрска за ангажирање правен...
На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири

Форум за климатски промени во Тетово

Научен форум, насловен „Климатските промени и Македонија“, во организација на Институтот за животна средина и здравје, ќе се одржи денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа...

Битолската поп-дива Билјана Дамјановска стана почесен конзул на БИХ

Битолската дива Билјана Дамјановска-Јанчевска е именувана за почесен конзул на Босна и Херцеговина во Република Македонија. Додека конзулатите на Велика Британија, Словенија и Хрватска...
Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата

Средба на Заев со Жерновски и со Петковски

Тито Петковски и Андреј Жерновски денеска треба да се сретнат со лидрот на СДСМ, Зоран Заев, а се очекува да присуствуваат и пратеници од...

Саем за вработување во Штип

На саемот за вработување, што денеска ќе се одржи во Штип, 32 компании ќе ги престават потребите за работна сила  во организација на Агенцијата за...
Времето ќе биде стабиолно, без врнежи

Магла по котлините, сонце преку ден

Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот...

СДСМ: Долго време требаше ВМРО-ДПМНЕ да го признае загадувањето во Битола

ВМРО-ДПМНЕ го призна загадувањето на воздухот во Битола, по многу алармирања од  СДСМ, изјави денеска претседателот на Општинската организација (ОО) на СДСМ во Битола,...

СДСМ Штип: Од ЈП „Исар“ прво сечат, потоа мерат

Локалната власт и ЈП „Исар“ прво сечат, а потоа мерат, обвинија денеска на прес-конференција штипските социјалдемократи. Пример за ова, според нив, е зоолошката градина во...
Синдикатот ја обезбедува правната помош на наставникот кој е казнет на екстерното или интерното тестирање

Наставници ќе бараат укинување на казните од екстерното тестирање

Седумдесет наставници од источниот регион поднеле приговори до училишните одбори заради казните од екстерното тестирање. Најмногу ги има во Штип. Во основното училиште „Ванчо...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН