fbpx
Македонија Страница 2577

Македонија

Денеска заладување и засилен ветар

Денеска попладне во северните делови ќе има развој на локална нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и со засилен ветар, информираат од Управата за...

Центарци со хитови од шеесеттите се забавуваа на корзото за ГТЦ

Неколку стотини граѓани вечерва се собраа на корзото во паркот Жена-борец, настан во рамките на кампањата „Излези за ГТЦ“, чија цел е да ги...

Се намалува бројот на вакцинирани деца

Во 2013 година во земјата биле вакцинирани вкупно 97 отсто од децата, а во 2014 вкупниот опфат на вакцинирани деца изнесува 95 отсто, пишува...

Груевски со ОБСЕ: Реформите, ЕУ и НАТО – темелни заложби на Владата

Реформскиот процес, европската и евроатлантската интеграција на земјата се темелна заложба на македонската влада, истакнал премиерот Никола Груевски на денешната средба со делегацијата на...

Нови случаи на туларемија, во Арачиново прогласена епидемија

Два нови случаи на туларемија на подрачјето на општина Арачиново биле лабораториски потврдени, поради што Центарот за јавно здравје - Скопје вчера прогласил локална...

Министрите за надворешни на ЕУ подготвуваат заклучоци за Македонија

Во вторник, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе усвојат заклучок во кој ќе се изрази сериозна загриженост за политичката состојба во...

СДСМ се сретна со амбасадори на ОБСЕ

Раководството на СДСМ денеска се сретна со висока делегација амбасадори на ОБСЕ. „Сето она што мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го наведе во последниот извештај за изборите...

МВР не отвора „Јутјуб“

„На барање на Обвинителството, ние уште тогаш реагиравме до „Јутјуб“ и снимките беа тргнати, а ако се уште таму, веројатно некој повторно ги поставил“,...

Скопје се збратими со Софија

Советот на Град Скопје на 43. седница едногласно ја донесе одлуката за збратимување на Скопје со Софија, со што Софија тоа станува 19. збратимен...

Средба Заев – Ји: Разговор околу можните решенија за излез од кризата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, и од генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со висока делегација...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ