fbpx

Делегација на СДСМ се сретна со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво...

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, се сретна со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Претседателот Заев изразил подготвеност за...

Почна пријавувањето за „Новогодишни бои на Скопје“

Градот Скопје и годинава, во рамките на новогодишните и божикните свечености, ја организира веќе традиционалната манифестација „Новогодишни бои на Скопје“, со која жителите на...

Пожарот во „Јан Амос Коменски“ бил од заборавена греалка?

Пожар во работилница во подрумските простории избувнал утринава во Основното училиште „Јан Амос Коменси“ во Скопје. Командирот на скопската Противпожарна бригада, Благоја Менковски, за новинската...

Попладне ќе врне

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Во попладневните часови, на места, врнежите ќе бидат пообилни, некаде достигнувајќи и...

СДСМ: Со Велјановски и со Груевски, демократијата и слободата во Македонија имаат 365 лоши...

Евидентна и лесно воочлива е конфузијата на спикерот Трајко Вељаноски, стои во соопштението на СДСМ, по реакцијата на претседателот на Собранието, во која тој...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Соговорниците размениле мислења на...

Вељаноски: Зошто на Дескоска никој не ѝ кажал дека и СДСМ не сакаше да...

Македонскиот законодавен дом ќе функционира единствено и само врз основа на правните прописи, реагира претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на обвинувањата од СДСМ дека тој...

Под лупа загадувањето и климатските промени во Источна Македонија

Присуството на фосфор и на нитрити во реките во Источна Македонија, останува да биде главен проблем. Во водите на реката Брегалница има повеќе од...

Субвенционирани авиолетови од Охрид до лондонскиот аеродром „Лутон“

Советот на Оопштина Охрид на денешната седница ја усвои одлуката за субвенционирање евтини авиолетови од аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид. Средствата се лимитирани...

Пронајдениот череп во Виница е многу стар?

Човечкиот череп кој случајно беше откриен при ископ во Виница е даден на вештачење. Дополнителни анализи треба да ја покажат староста на лицето на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ