fbpx
Македонија Страница 2576

Македонија

Сите мерни станици покажуваат многу високо ниво на загаденост

Во 18 часот, сите мерни единици низ Македонија покажуваа многу високо ниво на загаденост на воздухот. Во Скопје количеството на ПМ10-честички изнесува 257 микрограми...

СДСМ: Носењето на законските измени среде ноќ е доказ за неискрените намери на власта

Воведувањето т.н. државен испит и спорните измени на Законот за високо образование, без да се земат предвид ставовите на студентите, академската заедница и на...

Професорите ќе штрајкуваат по зимскиот распуст

Синдикатот за образование, наука и култура соопшти дека по завршувањето на зимскиот распуст, 30.000 професори од Македонија ќе почнат штрајк. Како што јавува телевизијата...

Ѓорѓиев: Одлуката за Вранишковски е на судот, а не на Владата

Судската, а не извршната власт ја има донесено одлуката за условен отпуст на Јован Вранишковски, соопшти портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев. - Како Влада, ќе...

Шилегов: Седиштето на германската фирма „Лудвиг Фајфер“ е во куќата на Јанакиески

Седиштето на германската фирма „Лудвиг Фајфер“, која го доби тендерот за изградба на канализациска мрежа во Прилеп, е во куќата на министерот за транспорт...

Координативното тело со нови мерки за најавениот снежен бран

Координативното тело денеска на состанокот во Министерството за транспорт и врски донесе неколку мерки кои се однесуваат на новиот снежен бран, кој во следните...

Собраниската комисија ги усвои законите за образованието

Собраниската комисија за образование, наука и спорт околу три часот по полноќ го изгласа во второ читање целиот пакет реформи во основното, средното и...

Променливо облачно време со појава на слаб дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со услови за појава на слаб дожд во североисточните делови на земјата. Ќе дува слаб до умерен северозападен...

Вранишковски излегува од затвор

Расчинетиот владика Јован Вранишковски ќе биде ослободен на Водици, 19 јануари. Скопскиот кривичен суд експресно издал решение на барањето на затворот, и доколку никој...

Маж фрли жена од покривот на Детската клиника

Убиство вечерва се случи на Детската клиника во Скопје, јави телевизија „Сител“. Имено, според информциите на телевизијата, непознат маж фрлил жена од покривот на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ