Повеќе од 45.000 пациенти не се појавиле на „Мој термин“

Дури 45.000 пациенти не се појавиле на закажаниот преглед  на „Мој термин“ во октомври, а од почетокот на годинава таа бројка изнесува 420.000. На...

Почна обдукцијата на телото за кое грчките власти тврдат дека е на Дениса

Посмртините останки, за кои грчките здравствени власти потврдија дека се на Дениса Маркоска, доцна синоќа пристигнаа во Скопје. По пристигнувањето на телото, веднаш почнала обдукцијата, која...

Претпладне дожд, попладне суво

Денеска претпладне во Македонија ќе биде претежно облачно, а во раните утрински часови сè уште ќе има врнежи од дожд, кои во текот на...

Владата во вторник ќе расправа за проблемот со греењето во училиштата

Македонската влада дури во вторник ќе расправа за проблемот со греењето во кичевските училишта. Министерот за образование, Абдилаќим Адеми, изјави дека Бирото за стокови резерви...

(ВИДЕО) Породилното, сепак, ќе го исплаќа Фондот?

Обврската да ги исплаќа надоместоците и натаму ќе ја има Фондот, одлучил Економскиот совет при Владата, во кој членуваат вицепремиерите и министрите од економските...

СДСМ: Реформата е само купопродажен договор од 12 милиони евра?

Дали молкот на Абдулаќим Адеми и на Спиро Ристовски значи дека проектот „Кембриџ“ е обичен купопродажен договор помеѓу Министерството за образование и издавачка куќа...

Полицијата попречила новинари на албанската „Топ чанел“ да снимаат емисија за Горна Река

Новинарска екипа на албанската медиумската групација „Топ чанел“ составена од неколку лица, била запрена во Маврово заради полициска контрола, под изговор дека немале дозвола...

МОН ќе додели 745 стипендии

Министерството за образование и наука, за учебната 2014-2015 година, доделува 745 стипендии за ученици кои учат во јавните и во приватните училишта. Стипендиите се...

Владината делегација во Лас Вегас

Премиерот Никола Груевски и владината делегација, во петокот се обратија на бизнис-форум кој се одржа во Лас Вегас, САД, каде беа претставени поволностите што ги...

Македонските амбасадори под притисок за случајот „Кежаровски“

По повикот на Меѓународната федерација на новинари, новинарските здруженија и синдикати низ светот пишуваат писма до македонските амбасадори во нивните земји. „Ако новинарите од Македонија...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН