Груби: СДСМ нема преку ДУИ и Ахмети да дојде на власт

Опозицијата да не се надева дека на власт ќе дојде преку ДУИ и Али Ахмети, туку да се врати во парламентот, рече денеска пратеникот...

Чекор поблиску до одземање на мандатите на СДСМ

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе предлог-одлука за одземање на мандатите на пратениците од опозицијата. Колегите од Собранието едногласно гласаа дека отсуството...
Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми на гостувањето во емисијата 360 степени на Алсат М телевизија

Адеми: Владата следниот вторник ќе расправа за државниот испит за студентите

Следниот вторник, на седница, Владата ќе го разгледува прашањето за воведување државен испит за студентите, рече на денешната прес-конференција министерот за образование, Абдилаќим Адеми. -...

„Фокус“ прашува, МВР ги кани на гости

Одговорниот уредникот на неделникот „Фокус“, Зоран Димитровски, вчеравечер до портпаролот на министерството за внатрешни работи, Иво Котевски, јавно упати серија прашања, во врска со индициите...

В четврток, Саем за вработување во Битола

В четврток, во Битола ќе се одржи Саем за вработување, во организација на Агенција за вработување на Република Македонија. Повеќе од 70 компании од различна дејност...
Град Скопје ќе постави новогодишна елка висока 18 метри

Почна новогодишното украсување на градот

Град Скопје почна со новогодишното украсување на плоштадот и на централното градско подрачје, кое ќе трае до 15 декември. Од Град Скопје информираат дека...

Заев: Граѓаните веќе не се плашат, секојдневно доставуваат докази за криминал

„Овие денови, гледате, и еден медиум објавува афера за издавање пасоши во приватни станови, коишто сите знаеме како можат да бидат искористени. Ја гледате...

Средношколците со страв одат на училиште

Речиси половина од средношколците во земјата не се чуствуваат безбедно во училиштата, што се должи на нивната перцепција за големата застапеност на оружјето меѓу...

Ќе се гради ново казино во Гевгелија

Во Гевгелија, во близина на граничниот премин Богородица, ќе се гради уште едно ново луксузно казино. Градежната парцела е веќе продадена и наскоро ќе...
Утре е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

На Денот на дрвото градинките ќе згрижуваат деца

Министерството за труд и социјална политка соопшти дека утре ќе биде неработен ден за граѓаните на Република Македонија поради спроведување на акцијата „Ден на...

НАЈНОВИ

БАЛКАН