fbpx
Македонија Страница 2544

Македонија

Повеќе од 10.000 граѓани се разболеле од грип оваа сезона

Последната недела регистрирани 2.059 новозаболени лица од грип. Од почетокот на сезоната досега има 10.545. Во споредба со бројот на заболени во седмата недела...

СДСМ бара пренамена на средства од градскиот буџет за поплавените

Советничката група на СДСМ и коалицијата бара ребаланс на буџетот на Град Скопје, со кој ќе се овозможи 6.960.000 евра да се пренаменат за...

Јапонците ја потврдија заинтересираноста за доградба на колекторскиот систем

Претставници на јапонската владина организација за надворешна трговија, со седиште во Виена, деновиве во Охрид ја презентираа технологијата на компанијата „Секи Суи хемикал“ за...

„Ајде“ со протест против одговорните за смртта на Тамара

Граѓанското здружение „Ајде“ денеска го искажa својот револт против сите одговорни за смртта на малата Тамара. Тие, протестирајќи по улиците на Скопје, со бели маски што ја...

Студентскиот и професорскиот пленум ќе одат на средбата на МОН и на УКИМ

„Студентски пленум“ ќе има свои претставници на средбата помеѓу работните групи на Министерството за образование и наука (МОН) и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“,...

Јавни опомени за Самак и за Јефтимов поради судир на интереси

Kај министерот Веле Самак е констатиран судир на интереси, потврдија од Државната комисија за спречување на корупцијата. Во својство на министер без ресор во Владата...

Младите во првите редови на соживотот: Мултукултурен настан „Заедно за Струга“

В сабота, 21 февруари, во Струга ќе се одржи мултикултурниот настан „Заедно за Струга“.  Акцентот ќе биде ставен на градењето мултиетничкиот соживот, преку разновидни...

Четири години проневерувале пари од партиципацијата на пациентите

Основното јавно обвинителство од Охрид донесе наредба за спроведување истражна постапка против три лица од ЈЗИ Здравствен дом Охрид за проневера во службата, со...

Само навидум мирни: Судентски акции 2007 – 2015 година

„Студентски пленум“, по протестите и по прогласувањето на автономија на универзитетите низ земјава, ја отвори дилемата дали во Македонија има студентски активизам и дали...

Сончево време со температура до 12 Целзиусови степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала локална облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до минус 12, максималната ќе се...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ