Кржаловски: Лекарите, професорите и полицајците се најкорумпирани

Kорупција во македонското општество е на загрижувачко ниво. Според методогија која се применува во цела Европска Унија, која ја мери не само перцепцијата, туку...

Македонците во Албанија вознемирени од изјавата на поглаварот на ИВЗ

Изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, дадена за „Лајм“, а во која тој тврди дека...

Само тројца во притвор од 14 приведени во акцијата „Јагула“

Најголемиот дел од осомничените што вчера беа приведени во полициската акција „Јагула“ во Охрид, се пуштени да се бранат од слобода. Во текот на вчерашниот...

Нова година скопјани ќе ја дочекаат пред Порта „Македонија“

Градот Скопје годинава централната прослава за дочекот на Нова година ќе ја организира пред Порта „Македонија“. Од Градот сè уште не откриваат кој ќе ги забавува...

Пратеници во Собранието му пишаа на реисот на ИВЗ: Македонците муслимани се реалност

Пратениците Фатмир Имеровски, Нола Исмаjлоска и Алим Билали, денеска испратија писмо до реисот на ИВЗ, Сулејман Реџепи. Писмото ви го пренесуваме во целост: „Почитуван Реису, Дозволете...
Истовремено, трибината ќе биде искористена за анализа на состојбите во Охрид

Општина Охрид: Имаме целосна доверба во органите на прогонот

Од локалната самоуправа во Охрид, преку соопштение, денешната прес-конференција на претседателот на ОО на СДСМ од Охрид, Томислав Тунтев, ја оценуваат како обид „преку изнесување...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема екстерно за студенти, туку државен испит

Екстерниот испит кој СДСМ твдри дека треба да се полага е манипулација и невистина. Се работи за идеја за државен испит, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на...

СДСМ демантира: Заев не рекол дека преговара

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Канал 77“ потврдил дека преговори меѓу власта и опозицијата има. Според Заев, преговорите се водат со посредство на...
Пожарот е локализиран и изгаснат

По пожарот во Чаир, хоспитализирани четири деца

Шест лица се хоспитализирани, а 11  се повредени во денешниот пожар што избувна во зграда во скопската населба Чаир. На Клиниката за детски болести биле примени...

20 милиони евра за проекти во Источна Македонија

Фондот на „Балкан Медитеран“, наскоро ќе стане достапен за Македонија, со што се проширува можноста за учество во проектите за прекугранична соработка. Државниот секретар...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН