fbpx

Сите нè трујат, за мерките ќе почекаме

Загадувањето во Скопје измерено во 13 часот изнесува 161,83 микрограми на еден кубен метар, што е за трипати повеќе од дозвелените 50 микрограми. Моментално, според податоците...

СДСМ: АЕК во 2015 година ќе потроши еден милион евра на промоција

Агенцијата за електрoнски комуникации, во својот годишен предлог-план за работа за 2015 година, планира да потроши 60.000.000 денари или цел еден милион евра за промотивна...

Незири: Сѐ повеќе турски бизнисмени најавуваат инвестиции во Македонија

Денеска министерот за економија, Беким Незири, се сретна со својот турски колега Нихат Зејбекчи, во рамки на работната посета на претседателот на Владата на Република...

Платформата „Ајде“ повика политиката да им се врати на граѓаните

123 граѓанки и граѓани денеска ја промовираа платформата за граѓанска политика „Ајде“. Членовите на „Ајде“, седнати на столчиња спроти Собранието, свртени кон споменикот на АСНОМ,...

Груевски – Давутоглу: Турција e искрен пријател на Македонија

Во рамките на дводневната официјална посета на Македонија, турскиот премиер Ахмет Давутоглу имаше тет-а-тет средба со својот домаќин, премиерот Никола Груевски. По средбата, на прес-конференција...

Восочната фигура на Ванчо Михајлов предизвика големи реакции во Штип

Бројни негативни реакции со барање да се отстрани восочната фигура на Ванчо Михајлов од новоотворениот музеј од Штип, предизвика видеозаписот со последното интервју на...
Фабрика за лепенки во Битола

Зошто да одите во странство кога можете да останете и да инвестирате тука

Превенција на одливот на таленти, намалување на невработеноста и понатамошно развивање на претприемаштвото. Ова накусо е целта на проектот „Зошто да одите во странство...

800 пензионери се хонорарци во Здружението на пензионери!

Околу 800 пензионери земаат хонорар како награда за дополнителната работа во месните и во општинските одбори на Сојузот на здруженијата на пензионерите во Македонија....

Учениците од СУГС „Арсени Јовков“ ќе донираат новогодишни пакетчиња на Детската клиника

На Детската клиника во Скопје, денеска во 11 часот, ученици на СУГС „Арсени Јовков“ ќе донираат новогодишни пакетчиња на Одделот за онкологија. Цели четири месеци...

Буџетите на општините на јавна расправа

Пред законското усвојување на буџетот за 2015 година, неколку општини во Источна Македонија почнаа со јавните расправи. Општина Кочани раправата по предлозите за буџетот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ