Парите за породилно боледување ќе ги исплаќа ФЗОМ

Средствата за боледување и за породилно отсуство од март 2015 година во целост ќе ги плаќа ФЗОМ. Како што соопштија оттаму, без разлика дали...

Душко Илиевски не се согласува со отштетата од 6.500 евра

Фармерите Душко, Цане и Томе Илиевски од Битола добија 6.500 евра отштета за душевна болка за  12 дена поминати во притвор, пред четири години....

Погребани жртвите од вчерашното тројно убиство во Злетово

Жртвите на вчерашното тројно убиство во Злетово, брачниот пар Илија М. (65) и Јана М. 63) и 51-годишниот Методија Д., денеска беа погребани на...

СДСМ бара оставки од Јолевски и од Котевски

Недозволив е молкот на министерот за одбрана Зоран Јолевски и на началникот на Генералштабот Горанчо Котевски, како и на премиерот Никола Груевски за грозоморното...

Либералите бараат засилени психолошки контроли за полицајците и за војниците

Ако тројното убиство во Кавадарци беше шок за јавноста, вчерашното тројно убиство во Злетово покажува дека во македонските безбедносни и одбранбени сили подолго време...

Владата ќе го менува законот за поседување оружје

На оние службени лица што во извршувањето на своите службени задачи по сила на закон имаат допир со оружје, доколку евентуално биле пријавени дека...

Кампања за Нова година без петарди

„Среќна и безбедна 2015 година - во семејно и пријателско дружење“ е мотото на годинешната кампања за подигнување на свеста на граѓаните во однос...

Животот стана најевтина стока: Десет убиства за седум месеци

Последните случаи на убиства, вчерашното во Злетово и тоа пред неколку недели во Кавадраци, по својата зачестеност и по бројот на жртви, алармираат и...

Претпладне облачно, попладне дожд

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на магла по оделени котлини. Во западните делови, попладне ќе има врнежи од дожд, кои во...

Перспективите на Општина Дебрца, македонскиот Неум

Општина Дебарца, според територијата (425, 39 километри квадратни) е една од поголемите во земјата. На исток почнува од превојот Пресека, се граничи со Кичево....

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН