Облачно време, со магла по котлините

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла во котлините. Минималната температура ќе изнесува 2, а максималната ќе достигне 12 Целзиусови степени. Во Скопје...

Случајот на Кежаровски, пример за политичкото влијание врз слободата на печатот

Случајот на новинарот на „Нова Македонија“, Томислав Кежаровски, појасно од кој било друг го покажува степенот  на политичкото влијание врз слободата на печатот, стои  во...

Само докторите-специјалисти од Скопје ќе добијат поголеми плати

По кој критериум докторите-специјалисти од Клиничкиот центар во Скопје и од болницата „8 Септември“ ќе добијат зголемување на платата, а оние доктори што работат во...

Општинскиот секретар Спасески бара 5.000 евра од советникот Блажески

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, со тужба за навреда и за клевета, бара 5.000 евра од членот на Градскиот совет, Дејан Блажески, кој...
Студентите сакаат да се сретнат со Министерот за образование и наука во петок во 12 часот

Ристовски: Средба со студентите откако ќе има конкретен предлог

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, ќе оствари средба со неформалната организација „Студентски пленум“ откако ќе има конкретен предлог за надворешното оценување, објави...

Груевски, добитник на највисокото признание на Штип, „Свети Никола“

Највисокото признание на празникот на Штип, „Свети Никола“, ќе биде доделено на премиерот Никола Груевски. Ова го соопшти градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, на...

Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија. Имено, според...

Адеми на конференција за идните педагози, наставници и воспитувачи

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска присуствуваше на Меѓународната научна конференција „Практичната настава на идните педагози, наставници и воспитувачи во мултикултурни средини...

Следната среда неработна поради Ден на дрвото

Следната среда, 3 декември, е неработен ден затоа што Владата на Република Македонија донесе одлука да се одржи Ден на дрвото, така што низ цела Македонија ќе...

ВМРО-НП: Македонија е за или против членство во ЕУ?

ВМРО - Народна партија сериозно го проанализира предложениот план на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, што го објави пред Европскиот парламент, за...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН