ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците од СДСМ да ги вратат платите

За една година, 31 пратеник од СДСМ и од коалицијата ќе земат повеќе од 24.180.000 денари. Тие за тоа, пак, не почувствуваа одговорност да се...
Претходниот протест за спас на ГТЦ се одржа на 15 јуни 2012 година

На 28 декември, протестна забава за спас на ГТЦ

Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ за зачувување на автентичноста на Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) на 28 декември ќе организира голем протестен настан со мотото...

Атрактивна програма на Вевчански карневал – 2015

Познатиот Вевчански васлиличарски карневал, догодина донесува атрактивна програма и првпат досега ќе биде дел од заедничката манифестација „Богојавление – Водосвет“. Градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриноски, вели...

Охрид во аранжманите на најексклузивни светски туристички оператори

Македонската туристичка и летна културна мека, Охрид, се најде во туристичките аранжмани што ги нудат најексклузивни туристички оператори од светот, за 2015 година. Најчесто, тој...
Македонска Радио Телевизија

МРТВ мора да има институционална автономија

Клучната задача на јавниот радиодифузер е да биде простор во кој ќе биде овозможено претставување на различните идентитети и наоѓањето на нивните заеднички поврзувачки...

Хан навестува деблокада во решавањето на спорот за името

Еврокомесарот за пристапни преговори на Европска Унија, Јоханес Хан, денеска, по средбата со вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими, во Брисел, одговарајќи на новинарско...

Дескоска: Вељаноски, констатирај ги оставките!

Ова што се случува во Собранието наликува на пародија. Собранието ќе оценувало дали пратениците од опозицијата, кои се во оставка, се оправдано или неоправдано...

Повелба за солидарност: Да се одложи плаќањето на придонеси за хонорарците

Да се одложи законот за плаќање придонеси за задолжително социјално осигурување за хонорарците, бараат потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и на здруженијата...

Владата ќе гради централа за производство на струја за клиниката „Мајка Тереза“

Владата на Република Македонија на последната седница донесе одлука за почнување постапка за изградба на когенеративна електрична централа за произдводство на струја и на...

Извештајот за падот на претседателскиот „кингер“ стигна во Скопје

Шефот на меѓународниот тим што изврши повторна истрага за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, Омер Кулиќ, на овластениот претставник на Република Македонија, Сотир...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН