Мијатовиќ: Затворањето на Кежаровски е порака за застрашувачка цензура во Македонија

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, на својот твитер-профил напиша дека затворањето на новинарот Томислав Кежаровски е опасен преседан за...

Медарски: Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата

Новинарските здуженија се шокирани и скандализирани од брзината со која новинарот Томислав Кежаровски е префрлен во затвор, само еден ден по пресудата од Апелацискиот...

Новинарот Кежаровски експресно префрлен од притвор во затвор

Новинарот Томислав Кежаровски, кому вчера Апелацискиот суд му ја намали казната затвор на две години, вечерва е префрлен во затворот во Шутка. Ова го потврди и...

В недела за Богојављение – Водици, владиката Тимотеј во Австралија

Годинешните кумови на манифестацијата Богојављение - Водици, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ и македонскиот бизнисмен Зоран Милески, ќе го примат кумството точно напладне, во црквата...

Во Прилеп отворена изложбата „Вевчански видувања“

Синоќа, во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, беше отворена изложбата „Вевчански видувања“. Изложени се триесетина слики, дела на уметници од земјата...

Сточарите од Делчевско на протест

Револт од ниската откупна цена на млекото искажаа сточарите од делчевскиот крај, кои на протест дадоа рок од три дена за откупувачите да ја...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов зема 700 евра кирија од непостоечки стан

Александар Стојкоски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес-конференција го повика портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, да објасни како од непостоечки имот на неговата сопруга, тој...

Спасовски: Македонија тоне во сè поголема сиромаштија и во сè полоша економска состојба

Вчера и денеска, заедно со претседателката на Комсиијата за земјоделство, Татјана Прентовиќ, сме во посета на општините Новаци и Могила за да поразговараме со...

Македонските мировници ја завршија ИСАФ, продолжуваат со „Одлучна поддршка“

Во Домот на АРМ во Скопје денеска свечено беше одбележано завршувањето на 12-годишната мировна мисија ИСАФ и почетокот на мисијата „Одлучна поддршка“ на припадниците...

Груевски во Индија ги презентираше можностите за инвестирање

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, и владината делегација, во чиј состав се и министерот за привлекување странски инвестиции, Џери Наумоф, заменик-министерот...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН