Јанакиески: Имаме клуч од собата со избирачки списоци

Во вториот блок аудиоснимки што вечерва беа презентирани на трибината на СДСМ во „Универзална сала“, во првиот објавен разговор, министерот Миле Јанакиески со соговорник...

Трибина на СДСМ: Се нарачувале стотици лични карти за изборите

Со извиците „Зоки“, „Стево“, „Рада“, почна трибината на СДСМ во „Универзална сала“. Во првиот блок беа објавени три аудиоснимки, кои според Владимир Лазовски, модераторот на трибината,...

„Дојче телеком“ за прислушувањето: Тоа е локално прашање

„Дали „Дојче Телеком“ е свесна дека нејзината експозитура во Македонија „Т Мобиле МК“ е инволвирана во злоупотреба во валкана политичка игра“, е прашањето што...

Обвинителството бара да го остават на мира

Јавното обвинителство денеска преку соопштение реагира на, како што велат оттаму, притисоците и нагласените повици за конечни одговори во врска со аферата „Прислушување“ и...

Домашни ИТ-компани ќе работат на софтверот за таблетите во училиштата

Домашните ИТ-компании ќе бидат вклучени во новите владини проекти за развој на информатичкото општество. Ќе можат да креираат електронски услуги за граѓаните од институциите,...

Уште 1.000 здравствени работници на едукација во странство, воведени нови методи во ЈЗУ

Повеќе од 1.100 доктори и медицински персонал од 44 јавни здравствени установи во Македонија, од 2012 година досега, беа на едукација во реномирани медицински центри...

Најавена реконструкција на градскиот стадион во Тетово

Преку „Хет-трик 4“ програмата на УЕФА, градскиот стадион во Тетово ќе добие нов лик. Реконструкцијата ќе почне од крајот на месецов, а ќе заврши...

Владатa даде 36.500 евра за фитнес-опрема

Службата за општи и заеднички работи на Владата денеска потпиша договор за набавка на фитнес-опрема со фримата „Соникс“. Во договорот објавен на електронскиот систем за...

Ден за сеќавање на депортираните Евреи

535 Евреи од Штип пред 72 години биле транспортирани во злогласниот нацистички логор Треблинка во Полска. Во пресрет на утрешното одбележување на годишнината од...

За кочанските средношколци екстерното тестирање е бинго

Стотина средношколци од Кочани излегоа на првиот протест против полагањето на предметот математика и екстерното тестирање. Со трансапаренти и со свирчиња, средношколците го искористија...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН