fbpx

Трет тажен Велигден во Смиљковци

Наќевски, Тричковски, Славковски и Ацевски – семејствата на четирите момчиња убиени кај Смиљковско Езеро, денеска го посетија местото каде на најбрутален начин беа ликвидирани  нивните...

Градежен работник од Тетово повреден при пад од објект

Ш.И. (47) од Тетово денеска добил тешки повреди на главата и скршени вратни пршлени по пад од висoчина од околу четири метри, додека работел...

ВМРО-ДПМНЕ порачува овој Велигден да биде нов поттик за заедништво и за зближување

„Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на животот над смртта. Овој празник е најсветлиот ден во годината,...

Иванов: Да си помагаме еден на друг и да ги почитуваме семејството и блиските

Претседателот Ѓорге Иванов им го честиташе христијанскиот празник Воскресение Христово – Велигден на сите православни христијани во Македонија, како и на сите верници на Евангелско-методистичката...

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Денеска сончево со умерена облачност

Во Македонија, времето денеска во ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, со...

Град Скопје: Исечено е само едно дрво

Градот Скопје денеска со соопштение реагираше на информацијата околу сечењето дрвја на улица 11 Октомври. Во реакцијата на Градот се вели дека исечено било  само...

Груевски: Велигден е празник кој во себе носи порака на љубов и на заемно...

Дозволете ми со голема радост во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, Вам, на членовите на Синодот и на...

Нема заболени деца од туберколоза во Чаир

Сите досега направени тестови за туберколоза на учениците и на наставниот кадар во основното училиште во населба Чаир, „Васил Главинов“, кои биле во контакт...

Синот на Мендух Тачи меѓу повредените во престрелката во Тетово

Неофицијално, едно од  повредените лица во пукањето синоќа во Тетово е синот на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, дознава „Порталб“. Во инцидентот во кафулето „Баркод“,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ