fbpx

Ким Јонг-ун им се закани на САД: Ќе ве гаѓаме со нуклерно оружје

Северна Кореја денеска се закани дека ќе ги гаѓа САД со своето нуклеарно оружје за да ги запре „сè поголемите нуклеарни закани“ што доаѓаат од Вашингтон. -...

Државниот универзитет во Тетово се солидаризира со студентските жртви во Кенија

Државниот универзитет во Тетово се приклучи на иницијативата на Асоцијацијата на европските универзитети, за солидаризирање со жртвите на терористичките напади во Универзитетскиот колеџ „Гариса“...

Твитерџиите разочарани, предлагаат ГТЦ да се брани со жив штит!

По неуспешниот референдум за задржување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар, на „Твитер“ се бара одговорност за пропаднатиот референдум и се повикуваат граѓаните...

ГТЦ да се прогласи за културно наследство, бараат активистите

По неуспешниот референдум, активистите од иницијативата „Го сакам ГТЦ“ не се откажуваат од борбата. Тие планираат низа активности за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот...

Големите загадувачи мора да го известат Министерството за животна средина

Македонското законодавство уште пред две годни пропишало донесување Национален регистер на загадувачи на животната средина и изработен е национален софтвер со географски приказ на...

Од 9 мај СДСМ ќе кампува пред Владата

Со кампување пред Владата на Република Македонија, почнувајќи од 9 мај, СДСМ ќе го продолжи притисокот за оставка на Владата на Никола Груевски и за формирање преодна...

Средбата меѓу „Средношколски пленум“ и МОН заврши без договор

Средбата меѓу претставниците на „Средношколски пленум“ и министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски и вицепремиерот за економски прашања, Владимир...

„Средношколски пленум“ повикан на разговор во МОН

Тројца претставници на „Средношколски пленум“ се поканети на средба во МОН, само еден час откако почнаа со поставување на кампот пред зградата во која...

Со големи маки почна сеидбата во Пелагонија

Под многу тешки услови, почна сеидбата на житните култури во Пелагонија. Во поплавените подрачја махнизацијата тоне во кал, а таму каде што нема доволно влага,...

Во американско катче во Струга, предавање за комуникациски вештини

Американското катче во Струга, за утре од 14 часот, најави нова активност - предавање и јавна презентација за бизнис-администрација. Предавањето ќе го одржи м-р Алан...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ