fbpx

Следната недела нова посета на европски претставници во Македонија

На 22 април, во Македонија ќе допатуваат членовите на работната група на Советот на Европската унија, задолжена за Западен Балкан, потврдуваат службите во Брисел. Посетата на...

Заев: Еве до каде одел апсурдот на партизирање на државата

„Доказите што ги објавивме досега, ги открија вистинските лица на власта. Ги откривме лицата на Никола Груевски, кој заедно со Сашо Мијалков вршел притисоци врз...

Со бојкотот, растат и притисоците врз средношколците

Средношколците од денеска повторно ја бојкотираат наставата во средните училишта. Од „Средношколски пленум“ велат дека бојкотот ќе продолжи сè додека Министерството за образование е...

Осомничен во случајот „Чекан“ екстрадиран од Хрватска

Министерството за внатрешни работи во соработка со хрватската полиција ја завршило екстрадицијата на Р.С. (40), еден од осомничените во случајот „Чекан“, а кој се...

Велигденски појадок – нова традиција во градинките „Корчагин“

Децата и родителите од градинката „Раде Јовчевски Корчагин“ од Скопје денеска почнаа традицијата наречена Велигденски појадок. Како што нè информираа од клон-градинката „Пепелашка“, целта е да...

Денеска во 14 часот „бомба“ во Скопје

Денеска во 14 часот, во седиштето на СДСМ ќе биде презентирана дваесеттата „бомба“. Најчесто „бомбите“ ги најавува партискиот портпарол на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

МВР за гранатирањето на Владата: Оружјето познато, коминикеата неважни

Пет дена по гранатирањето на владината зграда на Илинденска број 2, Иво Котевски, помошникот министер за внатрешни работи, ни потврди дека стручните тимови на...

СДСМ со 12 „бомби“ низ Македонија, првите во Охрид и во Штип

Презентацијата на прислушуваните разговори СДСМ ќе ја фокусира во градовите низ Македонија. Според изворите на „Мета“, в четврток дваесеттата „бомба“ ќе пукне во Охрид,...

СДСМ в четврток со „бомба“ и со марш во Охрид

В четврток во Охрид, опозицискиот СДСМ ќе ја презентира 21. таканаречена политичка „бомба“ од проектот „Вистината за Македонија“. Ќе бидат објавени нови прислушувани разговори, кои, според...

Речиси 90 отсто од Македонците се религиозни

Според истражувањето на „Вин галуп“, две третини од светската популација се смета себеси за религиозна. Во истражувањето е опфатена и Македонија, каде што 88 отсто...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ