Македонец загинал во сообраќајка во Шпанија

Сашо Коцев (33) од штипско Ново Село, загинал минатата недела во сообраќајна несреќа во Валенсија, во Шпанија. За инцидентот е известена и македонската амбасада, која...

Пендаровски: Ќе бараме и нови претседателски избори

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, во интервју за „Слободен печат“ тврди дека СДСМ и здружената опозиција се едноставно обврзани да го повикаат претседателот Ѓорѓе...

Македонија по шести пат во „Часот на планетата Земја“

В сабота, на 28 март, Македонија по шести пат ќе се вклучи во светската волонтерска акција „Часот на планетата Земја“, преку која со симболично...

Пратениците ќе расправаат за Законот за лични карти

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 39. седница, на која меѓу другото ќе се разгледувува предлог-законот за изменување и дополнување на Законот...

Сончево и релативно топло, со температура до 17 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и релативно топло, со мала до умерена облачност. Температурата ќе се движи од 5 до 17 Целзиусови...

Денеска завршува обврската за поседување зимска опрема

Законската обврска за поседување зимска опрема во возилата завршува денеска. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви и чисти коловози, информираат од ЈП „Македонија...

Последен ден за поднесување даночни пријави во УЈП

Повеќе од 330.000 граѓани веќе ја исполниле обврската за поднесување годишна даночна пријава до УЈП, од кои повеќе од 1.500 ја искориле можноста за пријавување на...

Скопје, Битола и Велес повторно одвај дишат

Во 20 часот загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, Битола и во Велес е на многу високо ниво. Во Битола нивото на канцерогените ПМ10-честички...

Тачи потврди дека преговара со Груевски за влез во Владата

Дека разговара за влез во Владата, денеска потврди лидерот на ДПА, Мендух Тачи, објави „Алсат-М“. - Сè уште не се дефинирани министерските места и директорските...

ВМРО-ДПМНЕ: Знаејќи дека нема што да објави, Заев самиот коментира и самиот прави воведи

Зоран Заев продолжи со монтирани и креирани снимки да го спроведува своето сценарио, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по повод денешната прес-конференција на лидерот на опозицискиот...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН