МЕСО: СОНК направи грешка со прекинување на штрајкот

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) смета дека раководството на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) направило грешка прекинувајќи го штрајкот и оневозможувајќи да...

Лајчак: Можна е дестабилизација ако не се реши кризата во Македонија

Словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, за „Мета“ денеска изјави дека е многу загрижен за ситуацијата во земјава. - Со голема загриженост ги следам...

Шест нови случаи на туларемија

Шест нови случаи на туларемија официјално биле пријавени во Институтот за јавно здравје, а сите пациенти се во стабилна здравствена состојба. Во Oвчеполско се регистрирани...

Заев повторно пред Јавен обвинител

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со својот адвокатски тим, денеска повторно се појави пред надлежен јавен обвинител од Одделот за организиран криминал, а во...

Јанкулоска ги посети новите полицајци на обука во Центарот во Идризово

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ги посети новите 440 полициски службеници во Центарот за обука во Идризово, селектирани по последниот јавен оглас...

Стојанче Ангелов влезе во МРТВ

Снимките од прислушуваните разговори што ги објавува опозицијата нема да се емитуваат на МРТВ поради препораките на Обвинителство, а генерал Стојанче Ангелов добил ветување дека...

Груевски: Наводите на Заев за парцели се целосно измислени и невистинити

Најостро ги демантирам, како целосно невистинити, наводите изјавени од Зоран Заев за тоа дека, наводно, сум купувал градежни плацеви и дека, наводно, сум сопственик...

Жерновски: Власта се борела за Центар поради личниот интерес на Груевски

Власта со сите сили се бореше за Центар поради личниот интерес на премиерот Никола Груевски, рече на денешната прес-конференција градоначалникот на Општина Центар, Андреј...

Заев за ХРТ: Да ги вратиме слободата и демократијата

„Јас знам дека ова ќе трае се додека не се врати слободата и демократијата во Македонија“ , изјавил лидерот на СДСМ за хрватската телевизија...

Невозможна мисија: И странци и Зврлевски во Обвинителството

„Првин оставка на Марко Зврлевски, па потоа меѓународни експерти“, е генералниот став и своевиден услов на опозициските партии, на чело со Социјалдемократскиот сојуз на...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН