Заев: Груевски, поднеси си оставка за да се вратат европските вредности во Македонија

„Овие оставки не се крајната цел. Очекуваме оставка и од Груевски. Очекуваме оставките да продолжат во окупираните институции, но и во ДУИ. Ова власт...

Пратениците гласаа: Чавков и Мисајловски нови министри во Владата на Груевски

Собранието денеска со мнозинство гласови ги изгласа новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако досегашните, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески,...

Груевски: Поднесоа оставки за нормализиција на државата

„Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков поднесоа оставки за да придонесат за нормализација во државата и несакајќи да бидат причина за понатамошно продлабочување на кризата. Се работи за...

МВР: Идентификувани телата на командант Нато и на командант Бегу, уапсен командант Соколи

По завршување на обдукцијата на починатите членови на терористичката група, Министерството за внатрешни работи (МВР) преку Бирото на Интерпол Скопје, почнало со процедура за потврдување...

Јанкулоска и Котевски го чекаат Чавков на кафе

Ќе има ли официјална церемонија како своевиден протокол за примопредавање на функцијата меѓу досегашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и нејзиниот наследник, Митко...

„Протестирам“: Бараме оставка од цела Влада, протестите продолжуваат

„Бараме целосна оставка на Владата, не само на поединци, затоа што козметички решенија не се доволни. Бараме не само политичка, туку и правна одговорност...

Ричард Ховит во Скопје на 17 мај

Групата на социјалдемократите во Европскиот парламент го потврди своето учеството во маршот на 17 мај во Скопје, во знак на поддршка за народот во...

Украдени камери за следење на балканскиот рис

Украдени се две камери за следење балкански рисови, поставени во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“. Камерите имале цел да го следат рисот кој е...

ПДП: Оставките се за поздравување

Партијата за демократски просперитет преку писмено соопштение ги поздравува одлуките за оставки на министерката за внтарешни работи, Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски,...

Собранието ќе формира анкетна комисија за прислушувањето

Да се формира анкетна комисија за утврдување на аспектите и на наводите поврзани со случајот со прислушувани разговори, договорија партиите во Собранието на Република...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН