fbpx
Македонија Страница 1957

Македонија

СДСМ бара да се обезбедат подобри услови во училиштата

Алармантна е финансиската ситуација во основното и во средното образование. Училиштата во Карпош должат повеќе од еден милион евра, во Струга и во Кичево нема пари за нафта и за греење, во селата во Велес родителите не ги пуштаат учениците на настава поради нехигиена, Битола...

Собранието не ги констатираше оставките, оставена можност за дијалог

Собранието ја почна процедурата за одземање на пратеничките мандати на 31 пратеник на опозицискиот СДСМ, кои во рок од шест месеци ниту еднаш не седнаа во пратеничките клупи. На претпладневната средба на координаторите на пратеничките групи, договорено е да се овласти Генералниот секретар на Собранието,...

„Студентски пленум“ в среда пред платото на УКИМ

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ на својата фејсбук-страница објави дека четвртиот по ред собир на студентите ќе се одржи в среда, точно напладне, пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј, пренесува „Радио МОФ“. Студентите почнаа да организираат собири пред повеќе од две недели по најавите...

ВМРО-ДПМНЕ: „Сахара груп“ не оштети никого

Во случајот со индиската компанија „Сахара груп“, граѓаните не се оштетени од ниту еден аспект и државата постапи одговорно, заштитувајќи се и поставувајќи барања за банкарски гаранции, реаграат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ. Како што тврдат од владејачката партија, Владата и премиерот Груевски никогаш...

Доделени 20 стипендии за Универзитетот „Шефилд“

Стипендии за постдипломски студии на „Сити-колеџ“ во Солун, кој е дел од Универзитетот „Шефилд“ од Велика Британија, денеска добија 20 најдобри студенти. Стипендиите, кои го носат името на поранешниот претседател Борис Трајковски, се доделуваат традиционално веќе петта година по ред. Секоја стипендија поединечно е во висина...

Спој во електричната инсталација, причина за пожарот во зградата на Владата!?

Спој во електричната инсталација, што се случил додека се изведувале градежни работи, е првичната и неофицијална причина за пожарот што изутринава ја зафати фасадата на владината зграда, велат извори од МВР. Денеска, полициски тимови извршија увид на местото, а по анализата и вештачењето на подигнатиот материјал,...

На телото на Дениса не можат да се прават токсиколошки анализи

На Иститутот за судска медицина, чиј тим вештаци треба да го утврди идентитетот и, евентулано, причините за смртта на девојката, за која нивни колеги во Грција констатираа дека е Дениса Маркоска, најверојатно нема да се прави токсиколошка анализа бидејќи кадаверот е оштетен од морската вода...

Графити со содржина „Албанска национална Илирида“ и „УЧК“ испишани на споменик од НОБ во Гостивар

На споменикот на загинатите борци од НОБ во Гостивар, непознати лица испишале графити со етинички пароли на албански јазик, информира полицијата. Графити со содржина, „Албанска национална Илирида“ (Ilirida shqipri etnike), „Илирида на кастриотите“ (Ilirida kastriotet), „УЧК“, „Гаши, Фатон, Исен, Вулнет“ (Gaxi Faton Isen Vulnet), освен на споменикот на...

Собранието ќе подготви извештај за присуство на пратениците на СДСМ

На координацијата на координаторите на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, претсдеталот Трајко Вељаноски го задолжи собранискиот секретар до понеделник да подготви извештај за присуството на седниците на сите 23 пратеници. На координацијата присуствувале координаторите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и на ДПА. Овој чекор е почеток...

(ФОТОГРАФИИ) Се запали новата фасада на Владата, штетата незначителна

Екипите на скопската протипожарна бригада го изгасија пожарот што утрово избувна во источната зграда на Владата, на делот од фасадата свртен кон булеварот Партизански одреди. Како што изјави командирот на противпожарната бригада, Благоја Менковски, пожарот ја зафатил фасадата на зградата и дел од електричната инсталација, внатре...

Ќе се доделуваат стипендии „Борис Трајковски“

Заменик министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, денеска во Вила „Водно“, ќе се обрати на свеченоста по повод доделувањето на стипендиите „Борис Трајковски“ за академската 2014/2015 година. Стипендиите се доделуваат за студии од втор циклус на извршната програма за бизнис и администрација при „Сити-колеџ“...

Пожар во зградата на Владата

Утрово пожар ја зафати зградата на Владатa. Пожарот избувнал во подрумските простории на објектот. Граѓаните кои поминувале покрај него, велат дека прво се видел бел дим, а потоа и пламени јазици. На терен се шест противпожарни возила, а вработените се евакуирани.

Денеска треба да почне процедурата за одземање на мандатите на пратениците од СДСМ

Денеска истекува рокот од шест месеци откако беа верификувани мандатите на опозициската коалиција на чело со СДСМ, но 31 пратеник, од вкупно 34 освоени, ниту еднаш не седнаа во собраниските клупи. Според собраниската процедура, Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието, на денешната координација на пратенички групи...

Дефект на електричната инсталација, причина за малиот пожар во владата?

Малиот пожар кој утрово избувнал во зградата на Владата, на Илинденска во Скопје, е локализиран, а причинета е само мала материјална штета, извести репортерот на агенцијата „Мета“. Според нашите информации, пламенот избувнал од источниот блок од објектот на Владата. Три противпожарни единици веднаш се упатиле на...

Облачно со магла по котлините

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини, претпладне, со појава на магла. Температурата ќе се движи до 19 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината, времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Минималмата температура ќе биде шест...

Зет убил цело семејство во Кавадарци и побегнал

Цело семејство попладнево е убиено во Кавадарци. Според првичните информации, зетот ги убил таткото, мајката и сестрата на неговата сопруга, по што се дал во бегство. Случајот, околу 16 часот, го пријавила сопругата на убиецот. Од МВР потврдуваат дека има пријава за починати три лица, но повеќе детали...

Малчески: МОН ги испочитува забелешките на Комисијата за „Кембриџ“

Точно е дека бев претседател на Комисијата за избор на учебници според новата наставна програма изготвена од Центарот за образовни програми од „Кембриџ“, но сакам да ги демантирам кажувањата на СДСМ, вели во својот демант професорот Ристо Малчески. Тој информира дека до Комисијата пристигнале два...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ конечно почна да ги прославува хероите и празниците од нашето минато

Го поздравуваме фактот што СДСМ конечно почна да ги прославува хероите и празниците од нашето револуционерно минато. Се надеваме дека пожртвуваноста и влогот на револуционерите ќе биде поука СДСМ да престане да биде деструктивен и да почне да работи во полза на интересите на...

Случај „Дениса“: Добиениот материјал е неподобен за анализа

Институтот за судска медицина ја почна обдукцијата врз телото добиено од грчките власти. Директорот на Институтот, Алексеј Дума, вели дека најпрвин треба да се утврди идентитетот на телото, односно, дали станува збор за прилепчанката Дениса Маркоска. Цела вечер траеле подготовките за обдукција, бидејќи телото...

Утре почнува акција за чистење во Аеродром

Утре во 13 часот, на булевар Јане Сандански, на паркиралиштето зад ТЦ „Капитол“, градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски, ќе присуствуваат на акција за чистење која се спроведува во оваа општина. По посетата на терен, градоначалниците ќе присуствуваат на...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...