fbpx
Македонија Страница 1926

Македонија

Облачно време се повремен дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Дождовите во текот на денот ќе почнат во западните и во јужните делови, а во вечерните часови ќе се прошират и во останатите делови од земјата. Ќе дува умерен, а наместа засилен ветер од...

Две лица во црна облека им се заканиле на вработени во тетовски „Водовод“, полицијата го истражува случајот

Министерството за внатрешни работи нема евидентирано лица во црни униформи кои легитимираат граѓани, туку е евидентирана само пријава дека две непознати лица им се заканиле на работници на тетовски „Водовод“ да запрат со работата, изјавил во телефонски разговор за телевизија „Телма“, заменик министерот за...

Котески: АРМ ќе учествува во новата мировна мисија на НАТО во Авганистан

Армијата на Република Македонија (АРМ) својата соработка и лојалноста кон НАТО ја искажува, меѓу другото, и со извршувањето на мировните операции кои се предводени од алијансата, изјави денеска началникот на Генералштабот на АРМ, Горанчо Котески, по средбата со претседавачот на Воениот комитет (ВК) на...

Активисти на ЛГБТ-заедницата протестираа пред зградата на Јавното обвинителство

Со молк и со транспаренти со натпис „Истрагата е во тек...до кога!?“, граѓански активисти денеска протестираа пред зградата на Основото јавно обвинителство во врска со нападот на кафе-барот „Дамар“ и побараа поголема ажурност од надлежните институции во расветлувањето на инцидентот. Тие на влезната врата на...

Судот потпиша, телото на Дениса викендов ќе пристигне од Грција

се очекува Институтот за судска медицина да направи нова ДНК анализа
Дозволата за транспорт на телото на Дениса Маркоска, од Грција во Македонија, ќе биде издадена денеска од судот на Родос, јавува дописникот на МРТ од Атина. Од судот за МРТ изјавиле дека судијата од Родос денеска ќе ја издаде дозволата иако, според првичните најави, телото...

Командант Пантери: Патролираме со 250 вооружени луѓе

Командант Пантери вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида
Ндрецај Хамди од Урошевац, наречен командант Пантер, вели дека се точни гласините дека во земјата патролираат членови на гардата на Илирида облечени во црни униформи, објави телевизијата „Алсат-М“. - Гардата или 250 членови се лесно вооружени и како набљудувачи патролираат во неколку градови во Македонија...

Шекеринска во работна посета на Франција

На покана на француската Социјалистичка партија, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, престојува во неколкудневна работна посета на Франција, информираат од СДСМ. Во Париз, Шекеринска ќе оствари повеќе средби, меѓу кои и таа со првиот човек на Социјалистичката партија - првиот секретар Жан Кристоф Камбадели и...

Почна акцијата за чистење во општина Бутел

Градоначалниците на Скопје и на Општина Бутел, Коце Трајановски и Петре Латиновски, и директорите на јавните претпријатија, денеска присуствуваа на акција на јавните претпријатија што ќе ја спроведуваат во наредните три дена во оваа општина. Jавните претпријатија ќе интервенираат во раммките на своите надлежности, а...

Нов оглас за самовработување млади до 29 години

Агенцијата за вработување објави нов оглас за самовработување млади до 29 години.  Сите заинтересирани ќе можат да аплицираат во наредните 10 работни дена за проектот за самовработување со кредитирање, проектот за самовработување со кредитирање за невработени млади лица до 29 години и проектот за кредитирање фирми за...

Тетовчани во петок на протест поради загадениот воздух

Протестот започнува во 13 часот, пред Ц.К. „Иљо Антески – Смок“
„Не молчи, крени го гласот“ е мотото на протестот поради енормното загадување на воздухот во Тетово, закажан за овој петок (7 ноември). Организатор на протестот е иницијативата против канцерогеното загадување на Тетово, од каде ги повикуваат сите жители на Тетовско. Протестот почнува во 13 часот,...

Министерството за образование ќе проверува зошто смрзнуваат учениците

Зошто одредени училишта во Струга и во Кичево немаат греење од почетокот на грејната сезона, што предизвика бојкот на наставата, ќе проврува Министерството за образование. Според заменик министерот за образование, Спиро Ристовски, ќе се контролира како се трошат парите за греење во училиштата и кој дозволил...

Обезбедена нафта за струшките училишта

Учениците од струшкото училиште „Јосип Броз Тито“ од утре ќе продолжат со настава откако е обезбедена нафта за греење на училниците. Наставата беше во прекин затоа што родителите решија да не ги пуштаат децата на школо оти нема греење. Околу десет тони нафта претпладнето...

Ревија: Модните трендови и културата на живеење од „ала франга“ до современа мода

Преку фотографии и оригинални примероци ќе биде презентирана облеката кај старите кумановски семејства од почетокот на 20. век
Вечерва, со почеток во 19 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба, ќе се одржи модна ревија под наслов „Модните трендови и културата на живеење од „ала франга“ до  современа мода“. Организатор на ревијата е НУ Музеј Куманово во соработка со Музејот на...

(ФОТОГРАФИИ) „Студентски плеунум“ постави табли на средно Водно

Студентскиот пленум не го признава СПУКМ како легитимен претставник на студентите
Студентската иницијатива „Студентски пленум“ на 4 ноември 2014 година (среда) постави табли на патот кон средно Водно за потсетување на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ дека треба да заземе проактивен став на темата државен испит, најавена од министерот за образование и наука, Абдулаким Адеми. -...

Интерпол трага по 25 Македонци

Меѓународната полиција Интерпол има распишано 25 потерници за македонски државјани, пишува весникот „Дневник“ . Најмладиот на „црната листа“ на Интерпол има 27 години, додека најстариот 67 години. Потрагата по нив е распишана поради истрага или издржување затворски казни во Хрватска, Словенија, Словачка, Германија, Албанија, САД,...

Нов рекорд во производство на пченка во североисточниот регион

САД го поддржува економскиот раст во Македонија повеќе од 20 години
Денеска проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси и Центарот за развој на североисточниот плански регион ги забележаа рекордните приноси на производителите на пченка од североисточниот регион за време на жетвата на пченка. Петнаесет производители на пченка од регионот кој годинава првпат наводнуваа со системи...

Нова рунда преговори за името на 12 ноември

Посредувачот за спорот околу името, Метју Нимиц, ги повикал преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, на нова рунда преговори идната среда, 12 ноември, во седиштето на Обединетите нации во Њујорк. Како што исвести Ери Канено, портпарол на ОН, двете страни ја...

Парламентарна делегација на конференција во Словачка

Од денеска до сабота, во Часта-Папирничка, Словачка, ќе се одржи работилница на тема „Улогата на законодавните служби во работата на собранието“, во организација на Националниот демократски институт за меѓународни односи (НДИ) и на Националниот совет на Словачка, на која ќе учествуваат пратениците од македонското собрание...

Претседавачот на Воениот комитет на НАТО во посета на Македонија

Претседавачот на Воениот комитет на НАТО, генерал Кнуд Бартелс, ќе престојува во дводневна официјална посета на Македонија. Тој, по средбите во Генералштабот на Армијата на Македонија, денеска ќе биде примен од министерот за одбрана, Зоран Јолевски.

Хуманитарна акција за седумчлено семејство од Велес

Хуманите луѓе можат да ги донесат своите донации во продавницата на Биокосмос-Велес
Добротворна акција за собирање донации за седумчленото семејство Давчевски од Велес, на кое во пожар целосно му изгоре куќата, организира Здружението на граѓани „Уметност на живеење Македонија“. Хуманите луѓе можат да ги донесат своите донации во продавницата на „Биокосмос-Велес“, спроти гимназијата, в сабота, 8 ноември, од 8...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...