fbpx
Македонија Страница 1838

Македонија

Реакција на Министерството за здравство за прес-конференцијата на СДСМ

Во врска со одржаната прес-конференција на Гоце Чакаровски од СДСМ, реакција испрати Министерството за здравство. „Министерството за здравство испрати допис до директорите на јавните здравствени установи, со кој им укажа на начинот на организирање на работното време, во согласност со претходно одржаните состаноци со Лекарската...

Тодоров: Секој пациент што нема да биде прегледан во „Мој термин“ да донесе оправдување

Секој пациент којшто нема да биде прегледан во терминот закажан преку „Мој термин“ кај доктор специјалист или супспецијалист или ќе биде прегледан со задоцнување за кое не постојат објективни и оправдани причини, да достави известување во писмена форма или усно да се оправда во...

Намалувањето на цената не ја зголеми потрошувачката на лекови

По три дена откако се намалени цените на 434 лекови кои граѓаните можат да ги купат во апетеките, иако поевтинуваат некои од најчесто користените лекови, тоа не предизвика редици пред аптеките. Во аптеките велат дека потрошувачката се одивава нормално, исто како и сите други денови и дека нема...

„Југохром“ ќе нè труе уште две години

Од еколошкото здружение „Еко Герила“ се разочарани од владината одлука
„Југохром“ доби нов рок од две години и ќе продолжи да работи без обезбедена А-интегрирана еколошка дозвола. „Макстил“ соопшти дека донеле одлука за прекин на производството во погонот „Челичарница“ сè додека не ја инсталираат опремата. Партијата на зелените ДОМ е разочарана од одлуката на Владата...

Работодавците се сомневаат во искреноста на ФЗОМ за породилното

Ако Владата го прифати предлогот на ФЗОМ, оваа мерка ќе почне да се спроведува на почетокот на 2016 година
Грижа за родилките, бескаматно кредитирање на Владата или, пак, ублажување на негативната слика што Фондот за здравствено осигурување ја остава со задоцнетото исплаќање на породилното кај жените е заднината на новиот проект „Побрза исплата на надоместокот за породилно отсуство и боледувања“? Оваа предлог-мерка на ФЗОМ која...

(ВИДЕО) СДСМ: „Мој термин“ постојано откажува

Проектот „Мој термин“ постојано откажува. Редовно продуцира проблеми на штета на граѓаните и на лекарите. Проектот стана ничиј термин. Низ клиничките ходници се создаваат редици од нервозни граѓани и лекари. Медицинскиот персонал не може да прегледува нормално. Лекарите не можат да издадат електричен упат...

Агенција за храна: Турските лимони се безбедни!

Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги засили инспекциските контроли, кај увозниците на јужно овошје и во внатрешниот промет.
Немаме добиено известување дека се увезени небезбедни лимони од Турција преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европска Унија, соопштија денеска од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). „Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат...

Филе му пиша на Тачи

Прашањето за името треба да се реши со нова енергија и конечно блокадата да се надмине
На моето заминување, јас сè уште гледам значајни предизвици, вклучувајќи голем број клучни реформи, пред вас. Политичкиот дијалог меѓу власта и опозицијата треба да се врати во парламентот. Сите партии мора да го сносат својот дел од одговорноста за иднината на земјата. Прашањето за...

(ВИДЕО) СДСМ: Владата е виновна за големото загадување

Македонската влада дозволи енормно повисоко загадување на воздухот, над максимално дозволените граници, со години. И покрај бројните апели за ризични последици, Владата не спроведе никаква заштита за здравјето на граѓаните и е директно одговорна затоа што секоја година се регистрираат нови 4.500 заболени од рак,...

(ФОТОГРАФИИ) Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“ во Свети Николе

Целта на проектот е промовирање на Спортски Бон-Тон како модел на интегрирање на децата од училишна возраст
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствуваше на спортско-културната манифестација „Традиционални спортски игри - Спортски бон-тон“ што се одржа во Свети Николе. Целта на проектот е промовирање на „Спортски бон-тон“ како модел на интегрирање на децата од училишна возраст, во системот на спортување,...

Оглас за економски промотори во САД

Македонската влада отвори јавен повик за пројавување интерес за економски промотори. Се бараат високо-образовани и способни кадри, со релевантно искуство. Потребни се економски промотори во Њу Џерси, Конектикат, Далас и во Хјустон и еден во Минеаполис. Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република...

Меѓународната унија на нотарите е против владините измени

И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат
Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат и официјално со писмо реагира до премиерот Никола Груевски и до министерот за правда, Аднан Јашари. Во реакцијата е наведено дека од унијата се загрижени за најавените...

Наскоро директни летови од Охрид кон европски метрополи

Еден милион услужени патници за 9 месеци е успех на сите учесници во авиосообраќајот, посочи денеска Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски. Од концесионирањето во 2010 година бројот на патници е зголемен за 66 проценти. Министерот Јанакиески најави дека наскоро ќе биде објавен повик за нова...

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата секогаш да нуди настани што ќе го одвлечат вниманието на јавноста од она што нејзе ù се случува. - Јас ја кажав мојата...

Германски подарок за Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Германската фирма „Киблер“ и Германското сојузно министерство за економска и развојна соработка од Бон, на Одделот за конфекциска техника на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје ќе му подарат единаесет индустриски машини за шиење и додатен прибор. Донацијата е во вредност од 7.500 евра, а ќе биде предадена...

Ибраимоски: Секој невработен до 29 години да добива по 100 евра

На секое невработено лице, или, како што вели власта, на секое лице кое активно бара работа, до наполнување на 29 години, да му се исплаќа по 100 евра во денарска противвредност секој месец сè до неговото вработување, односно до наполнување 29 години, предлага Самка...

Венизелос: Да не ни вршат притисок за името поради економската криза

Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ
Стратегиски приоритет на грчката надворешна и одбранбена политика е да не се искористи економската криза за да се изврши притисок врз Грција за националните прашања, меѓу кои и спорот за името, пишува министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во авторски текст за...

МЗД: ФЗОМ да го повлече новиот предлог за породилното боледување

ФЗОМ да го повлече предлогот исплатата на породилното боледување да ја врши фирмата и да преземе мерки преку кои на жените ќе им го обезбеди правото на надомест поради бременост и раѓање од државата, без досегашните доцнења, бараат од Мрежата за заштита од дискриминација. Тие...

Нови намалени цени на горивата

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за 1 денар, а дизелот поевтинува за половина денар. Од полноќ, новата цени на „еуросупер БС“ изнесува 73 денари за еден литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 75 денари за еден литар. Дизелот ќе...

Судски експерти од Велика Британија во посета на Македонија

Гости од Фондацијата „Слин“ од Лондон и од Комисијата за назначување судии во Англија и во Велс, престојуваат во дводневна официјална посета на Академијата за судии и за јавни обвинители „Павел Шатев“. Во текот на посетата, ќе се реализира советување, што ќе се одржи во...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...